Gürcan’ın sansürlü tebriği gündem oldu Gürcan’ın sansürlü tebriği gündem oldu

AK Partili Meclis Üyesi Murat Özcan’ın Büyükşehir Belediyesini hedef alan iddialarda bulunduğunu ifade eden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Önder, “AKP Meclis Üyesi Murat Özcan, malumunuz üzere, bir süredir belli aralıklarla basına "önceden sipariş" olduğu çok belli beyanatlar veriyor. Bunlar, yerel seçimlerin yaklaşmış olması vesilesiyle, bizim bundan önce de her seçim döneminde rastladığımız, bizim de Eskişehir halkının da pek ilgisini çektiğini düşünmediğimiz alışageldik şeylerdir” dedi.

“Özcan’ın verdiği bilgiler ya yanlış ya eksik”

Önder şöyle devam etti;

“Öncelikle belirtmeliyim ki, Sayın Murat Özcan'ın açıklamalarındaki birçok noktada verdiği bilgiler ya yanlıştır ya eksiktir ya da kendi yorumudur, yani spekülasyon yaratmaya yönelik çabasıdır. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Bursa İdare Mahkemesi, URAYSİM kamulaştırma işlemini reddetti. Böylelikle URAYSİM'in projenin mevcut yerinde yapılmasına imkân kalmadı. Bu konuda daha fazla polemik yaratmamak adına, tarafları Türk Mahkemelerinin verdiği karara saygı duymaya davet ediyoruz. Sayın Murat Özcan da, Alpu Ovasında projenin yapılacağı alanın yalnızca 700 dönüm olduğunu belirtip “Büyükşehir Belediyesi sözde tarım alanlarını korumak istiyor ancak kendileri, şehrin muhtelif alanlarındaki 140 bin dönüm tarım arazisini imara açmak için Bakanlıktan izin talep ediyorlar” şeklindeki bir iddiada bulunuyor ki bu iddia tamamen gerçek dışıdır. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, Büyükşehir Belediyesi’nin Bakanlıktan böyle bir talebi yoktur” diye konuştu 

“Açıklamaları tutarsız”

Özcan’ın Büyükşehir Belediyesi’ni arsa üretmemekle suçladığını ifade eden Önder, “Sayın Özcan'ın yaptığı açıklamalarda ve eleştirilerdeki tutarsızlıklardan biri de şudur. Kendisi, önce Büyükşehir Belediyesi'ni arsa üretmemekle suçlamış, konut fiyatlarındaki artışın bundan kaynaklandığını söylemiştir. Birkaç sonra yaptığı bir başka açıklamada ise, Büyükşehir Belediyesi'nin Kızılyer, Söğütönü, Batıkent ve ilerisinde bulunan tarım alanlarını imara açtığını söyleyerek eleştirmiştir. Öncelikle şunu söylemeliyim; bu alanlarda imar planlaması yapıldığı doğrudur. Ancak bu planların hayata geçmesi, İl Tarım Orman Müdürlüğünün "tarım dışı kullanım izni" vermesine bağlıdır. Bu izin verilmediği taktirde, bu bölgelerin imar planları yapılmış olsa bile inşaata açılması mümkün olmayacaktır. Sayın Özcan, önce yeteri kadar arsa üretmemekle eleştiriyor, birkaç gün sonra da "Büyükşehir Belediyesi tarım alanlarını imara açıyor" diyor. Bunun kesinlikle bir tutarsızlık olduğunu söylemeliyim” şeklinde konuştu. 

“Beğeni gören projede hiçbir ilerleme kaydedilmedi”

Şehirde yeterince arsa üretilmediği eleştirilerine de yanıt veren Mustafa Önder, “Ayrıca son günlerde çeşitli kesimlerce şehirde yeterince arsa üretilmediği şeklinde çeşitli eleştiriler yapılıyor. Kocakır mevkiinde yaklaşık 838 hektar büyüklüğündeki alan, Bakanlar Kurulunun 09.03.2016 tarih ve 2676 sayılı Kararı ile “Rezerv Yapı Alanı” ilan edilmişti. Daha sonra Bakanlık ve İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğiyle SÜPERKENT (Sürdürülebilir Performanslı Kent) projesi hazırlanmıştı. Ancak o dönem kamuoyuna da açıklanan ve başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başta olmak üzere halkımızdan geniş ilgi ve beğeni gören projede, o günden bu tarafa hiçbir ilerleme kaydedilmedi. 6 Şubat'ta art arda yaşanan iki deprem felaketinin ardından Büyükşehir Belediyemiz 11 Mart 2023 tarihli yazımız ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından söz konusu alanda planlama, projelendirme ve uygulamalara ilişkin Belediyemize yetki devrinin yapılması ve rezerv yapı alanı içerisinde kalan Hazine mülkiyetlerinin yine anılan kapsamda değerlendirilmek üzere Belediyemize devredilmesi talep edilmişti. Ancak, Bakanlığın 12.05.2023 tarihli cevabi yazısında söz konusu alanın Toplu Konut İdaresi Başkanlığına (TOKİ) devredildiği tarafımıza bildirilmiş ve Kocakır Bölgesindeki rezerv alanın devrine ilişkin talebimiz reddedilmiştir. Zemini depreme karşı son derece dayanıklı ve sağlam olan bölgede TOKİ'nin nasıl bir projeyi hayata geçireceğini takip edeceğiz” dedi. 

Hayvan barınağı tartışması

Önder, “Hayvan barınağı meselesinde ise durum hiç de Murat Özcan'ın söylediği gibi değildir. Belediyemizin hayvan barınağı için arsa talebi olmuş ancak yıllardan beri Bakanlıktan henüz "olur" yazısı gelmemiştir” dedi.

Kentsel dönüşüm neden uygulanamıyor?

Önder bazı mahallelerde neden kentsel dönüşüm uygulanamadığı konusunda ise, “Fevzi Çakmak, Esentepe, Sütlüce, Yeşiltepe, Huzur, Yenidoğan, Erenköy, Karapınar, Gündoğdu ve Sanayi Çarşısı gibi bölgelerde ikamet eden vatandaşlarımız parseli küçülmeden, imar uygulaması yapılmadan, parselin konumu değiştirilmeden ya da parselin şuyulu duruma getirilmeden, bulunduğu konumda sadece kat artışı talep etmektedirler. Ancak söz konusu alanlar fiiliyatta yapılaşmasını tamamlamış, boş alanı neredeyse bulunmayan yerleşik alanlardır. Kat artışı verildiği takdirde, nüfus artışına paralel sosyal donatı alanı, yeşil alan, okul, ibadethane gibi donatılar için yer ayrılması mümkün olamayacaktır. Dolayısı ile boş alanı veya hazine mülkiyeti sınırlı olan bu bölgelerde imar planı değiştirilerek hem vatandaş taleplerinin karşılanması hem de mevzuata uygun, sağlıklı, yaşam kalitesi yüksek alanlar oluşturulması mümkün olmamaktadır” 

“Tasarruf hakkımız olmadığı söyleniyor

Yıkımı tamamlanan Kurtuluş Pazaryeri ile ilgili de konuşan Önder şunları söyledi;

“Kurtuluş Pazaryerinin tahliye ve yıkım işlemi Bakanlık tarafından Belediyemize yaptırılmıştır. Ancak ihale dosyası ve yapım bütçesi hazır bulunan “Yeni Pazar Market Projesi” Bakanlık tarafından söz konusu alanda Büyükşehir Belediyesinin tasarruf hakkı bulunmadığı gerekçesiyle gerçekleştirilememektedir. Evet arkadaşlar, Kurtuluş Pazaryeri hem halkımız hem de esnafımız için son derece önemli bir meseledir. Büyükşehir Belediyesi olarak, yeni pazaryeri yapımı için hem projemiz, hem bütçemiz hazırdır. Ancak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Büyükşehir Belediyesinin alanda tasarruf hakkı olmadığını, bu nedenle de projeyi hayata geçiremeyeceğimiz söylüyor. Bizim Büyükşehir Belediyesi olarak Kurtuluş Pazaryerini yeniden yapmamak gibi bir kararımız tavrımız yok. Yapamayacağımızı kim söylüyor, son kez tekrar ediyorum, bunu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı söylüyor” 

“Öğrenci yurduna değil, yapıldığı yere karşıyız”

Murat Özcan'ın Büyükşehir Belediyesinin öğrenci yurduna karşı olduğu şeklinde bir algı yaratmaya çalıştığını ifade eden Önder şöyle konuştu;

“Bu da doğru değildir. Biz Muttalip Bölgesinde yapılan öğrenci yurduna değil, yapıldığı yere karşıyız. Şehirden çok kopuk bir alana yapıldığı için alt yapı ve üst yapı konusunda ekstra harcamalar yapılması gerekiyor. Şu anda burada kalan öğrenciler ulaşım konusunda büyük güçlükler yaşıyorlar. Yoksa şehrimizdeki üniversite öğrencileri için, gençler ve çocuklar için bunca hizmeti, hayata geçirmiş bunca projesi olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in ve Büyükşehir Belediyemizin "öğrenci yurtlarına karşı" olması gibi bir şey asla düşünülemez”