SEV Başkanı Kalır, “Yunus Emre’nin Sivrihisar'da irşat görevi yaptığı bir dergahı vardı. Bir külliye halinde olan Yunus Emre dergahında mescit, misafirhane ve imaret hizmetleri de veriliyordu. Sivrihisar Yunus Emre Dergahı ile ilgili bilgilerine baş vurduğumuz "Bütün Yönleriyle Sivrihisar" kitabın yazarı Sayın Orhan Keskin ve Prof. Dr. Ö. Adil Atasoy anlatımlarıyla, bundan 70-80 yıl öncesinde dergâhın müştemilat unsurlarının ayakta olduğu, ancak daha sonra buradaki binaların hapishaneye tahsis edildiğini söylediler. Ne yazık ki 80'lı yıllarda Dergaha ait bina ve arsa taşınmazların önemli bir kısmı kamulaştırılarak Hükümet Ek binası yapımına tahsis edilerek ortadan kaldırmıştır. Günümüze gelindiğinde, dergaha ait olarak, hemşerimiz Bilgin İpek’in malikinde olan iki katlı ev ve bu eve ait müştemilattan başka bir şey kalmamıştır. Tarihi ve kültürel dokusu korumakta olan bu ev sit kapsamına alınarak koruma altına alınmıştır.

“Büyük hizmet olacaktır”

Bekir Kalır ilgili yerlere konuyla ilgili başvuru yaptıklarını belirterek, “Sivrihisar Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı olarak yukarıda bahsedilen Sivrihisar Yunus Emre Dergâhından kalan bu yapının değerlendirilerek hizmete sunulması konusunda önce Sivrihisar Belediyesi, Sivrihisar Kaymakamlığı, akabinde Eskişehir Valiliği'ne başvurular yapılmıştır. Valiliğimizce, ilgili Bakanlığımızca dergah binasının sahiplenilerek ele alınması, korunması, değerlendirilmesi ve kültürümüze kazandırılması Yunus Emre’nin hatırasına yapılacak çok büyük bir hizmet olacaktır. Aynı zamanda turizm kenti olan Sivrihisar’ımıza gelen ziyaretçilerin ziyaret edeceği önemli bir eser kazandırılmış olacaktır. Bunun yanında Yunus Emre’nin Sivrihisarlı olduğu ziyaret edenler tarafından öğrenmesi sağlanacaktır” şeklinde konuştu. 

Eskişehir'de depremzedelere seçim desteği Eskişehir'de depremzedelere seçim desteği

Yunus Emre paneli düzenlenecek

Kalır, “Sivrihisar kendi ilçesinden yetiştirdiği büyük şahsiyetlere sahiplenmelidir. Bunun güzel örneği Sivrihisar belediyesi tarafından son yıllarda gerçekleştirilen Nasreddin Hoca şenlikleri ile hocanın Sivrihisarlı olduğu tüm dünyaya anlatılmıştır. Artık sıra bizim Yunus’tadır. Yunus Emre haftasında maalesef Sivrihisar ilçemizde, Eskişehir Valiliğimizde hafta ile etkinlikler yeterli seviyede yapılmadığını üzülerek görmekteyiz. Vakfımız üyesi Prof. Dr. Ömer Adil Atasoy’un öncülüğünde Eskişehir Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sivrihisar Belediyesi bilgi ve onayları ile ‘Yaşayan Yunus Emre’ paneli düzenlemeyi planlamıştır. Panel önümüzdeki aylarda düzenlenecektir” dedi.