Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı 2’inci birleşim 1’inci Oturumu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen meclis toplantısında 11 gündem maddesi görüşüldü.
Mecliste 11. madde olan 2022 yılı Faaliyet Raporu görüşüldü. Madde görüşülmeden önce Başkan Yılmaz Büyükerşen, meclis başkanlığı görevini Hasan Ünal’a devretti.

Borçlar 2030 yılına kadar uzadı”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Daha evvelce zaman zaman bu kürsüden gelen sorulara verdiğim cevapların pek dikkate alınmadığı anlaşılıyor ki tekrarlıyorlar. İlk tramvay borçlarımızın bu yıl bitmiş olması ve tramvayın bütün gelirlerinin belediye gelirleri olarak geriye dönmesi lazımdı. Ancak ne yazık ki döviz kurlarındaki devamlı artışlar nedeniyle ilk tramvay dizisinin alındığı zamanki ana para ve faiz tutarlarını kat ve kat aştığı ve bizim o tramvay borçları bu sene biteceğine, 2030 yılına kaldı. Bu arada durmadan elektrik zamlarını da düşünürseniz vatandaşın çok canını yakan elektrik zamları, bizim de canımızı yakıyor. Ve tramvayın bir taraftan zararlarını kapatmak için yollar ararken, bir taraftan da yenilerini alma gayreti içindeyiz. Dediler ki neden ihale iptal edildi? İhale keyfi olarak iptal edilmez. İhaleye katılanlar şartlar uygun hareket etmedilerse o ihale iptal edilir. Biz gayet açık, şeffaf ihale yapıyor, sadece istediğimiz kurumu, firmayı çağırıp da al bu işi sen yap diyenlerden değiliz. Kanunlara aykırı hareket etmeyiz.” İfadelerini kullandı.

Eskişehir OSB’ye üst düzey ziyaret Eskişehir OSB’ye üst düzey ziyaret

“Ben ekonomistim diyenler…” 

Elektrikli otobüsler ile ilgili projelerin, girişimlerin devam ettiğini aktaran Büyükerşen, “Belki de Türkiye’nin en çok elektrikli otobüsüne sahip bir belediye haline gelebiliriz. Ama seneye de gelip bana “Böyle dedin de hani nerede en çok otobüs? Üç tane bile alamadın” denebilir. Tabi şartlar hem kredi açısından hem dövizler açısından hem de ekonomide, ben ekonomistim diyenler yazdığı yalan yanlış iktisat kuralları devam etmediği sürece inşallah bu duruma düşmeyiz diye düşünüyorum.” dedi.

“Bağışla cami yapacak insanlar değiliz”

Asri Mezarlığa yapılan caminin vatandaşların bağışlarıyla yapıldığına yönelik eleştirilere yanıt veren Başkan Büyükerşen, “Mezarlıkta yaptığımız cami değil sadece cami değil içinde morgu, gasilhanesi, aynı meydanda taziye evi, yönetim evi gibi birtakım yan tesisleri ile de olan cami vatandaşların parasıyla yapılmadı. Belediyenin kendi öz gelirleri ile yapıldı. Ancak bazı vatandaşlarımız bize müracaat ederek kimisi dedi camını ben takayım, kimisi dedi şu kısmını ben vereyim, kimisi dedi ben sanatçıyım tahta kapısının oymalarını ben yapayım, elbette ki bunları teşekkürle kabul ettik. Vatandaşın parasıyla yapılmış bir cami değil öyle. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de özellikle ben ve arkadaşlarım da başkasının yardımıyla, bağışıyla cami yapacak değiliz.” diye konuştu.

“Depreme karşı tedbirler alınıyor” 

Deprem tedbirleri ile ilgili konuşan Büyükerşen, “Depreme karşı tedbirler alınıyor önümüzdeki günler göreceksiniz. Daha geçen oturumda da bu konuyla ilgili bir bağış için meclisten yetki aldım. Bakınız neler yapılıyor. Çok yakında resimleri de görecesiniz ve açılışlarını da yapacağız. Seyyar lokanta ve seyyar fırın çok büyük araçlar halinde yapılıyor. Bağışlarla yapılıyor üzerine ufak tefek belediyemizle tamamlanıyor. Deprem anında nereler toplanma yeri olacağını açıklayayım. 24 yıl geriye giderseniz Odunpazarı’nda büyük tepeleri deprem toplanma yerleri keşfettik. Ama hazine sonradan vazgeçerek binalar yaptı oralara. Nasıl binalar yaptığı hakkında çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Yüzde 146 seviyesinde hızla dört nala giden enflasyonla gelirlerini kendisi dahi kendi merkezi performanslarında kullanamayan bir büyük idarenin kendinden küçük olan yerel belediyelerin ihtiyaçlarını kayılabilmesini beklemek abestir. Gerek siyaseten eleştiri yapmak için bu konuda bilgi sahibi olduğunu düşünen ve kendini öyle göstermek isteyen eleştirileri de dahil, haklı haksız eleştirileri de dahil, savunan arkadaşlar da dahil herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.