Eskişehir'de Yenilik Partisi Kurucu İl Başkanı Gülçin Yapıcı ve Tepebaşı İlçe Başkanı Erol Çoban görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı. Ancak yeni il başkanı iki partilinin görevden alındığı açıklamasını yaptı. 

"Kuyunuzu kazıyorlar"

Gülçin Yapıcı, gelişmerle ilgili yaptığı açıklamada "Kuruluş sürecinde cansiperane gayretlerimizle bu partiyi yüceltmeye çalıştık. Şehir merkezinde ve ilçelerde tüm gücümüzle partinin büyümesi ve kamuoyu tarafından benimsenmesi için çaba sarfettik. Ancak geldiğimiz noktada bizans oyunları ile karşı karşıya geldiğimiz için büyük üzüntü duyuyoruz. Şahsım adına konuşmam gerekirse çağdaş, demokratik, halkın dilinden konuşan, vatandaşla iç içe bir parti özlemiyle yola çıkmıştık. Ancak görünen o ki siz ne kadar kendinizden özveride bulunursanız arkanızdan da o kadar kuyunuzu kazıyorlar. Tepebaşı İlçe Başkanımız Erol Çoban ve ben gördüğümüz lüzum üzerine il ve ilçe başkanlığı görevlerimizden ve parti üyeliğinden istifa ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyururuz" diye konuştu.

Görevden alındılar

Ancak Yenilik Partisi'nde Eskişehir İl Başkanlığı görevine atanan Serkan Ortatepe, Gülçin Yapıcı ve Erol Çoban'ın istifa etmediklerini, genel merkez tarafından görevlerinden alındıklarını söyledi. Ortatepe, yaptığı açıklamada, "Yenilik Partisi Eskişehir İl Başkanı Gülçin Yapıcı ve Tepebaşı İlçe Başkanı Erol Çoban yapmış oldukları partimize aykırı, hiçbir mantığı olmayan, amaçsız ve dengesiz tavırlarından dolayı genel merkezimiz tarafından görevlerinden alınmıştır. Yenilik Partisi Eskişehir İl Başkanlığı görevine Odunpazarı İlçe Başkanı olarak görev yapan Serkan Ortatepe getirilmiştir. Merkez ilçeler olan Odunpazarı İlçe Başkanlığı görevine Nurseli Ortatepe, Tepebaşı İlçe Başkanlığı görevine Emirhan Tezal genel merkezimizin talimatı ile getirilmiştir" dedi.

Gülçin Yapıcı'dan o açıklamalara tepki

Yenilik Partisi İl Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıklayan Av. Gülçin Yapıcı, yeni yönetimin basın açıklamasına tepki gösterdi. Yapıcı, yönetimin kendilerini görevden alması gibi bir durumun söz konusu olmadığını, var ise bunu bilmediklerini ifade etti. Yapıcı, 14'ünde istifa talebini genel başkanlığa ilettiğini, kendilerinin de dur dediğini 15'inde 4 ilçenin istifa ettiğini, 16'sında da kendisinin de istifa  ettiğini, bilakis Genel Merkezin görevde kalması için ricada bulunduğunu hatırlatarak "Amaçsız, mantıksız yada dengesiz gibi söylemlerle durumu çarpıtmaya çalışanlari kınıyoruz. Bizler İl yönetimi ve Tepebaşı İlçe yönetimi olarak bahsedilen tarihten önce istifamızı verdik. Elimizde bununla ilgili yazışmalar mevcuttur. Amaçsızlık, mantıksızlık yada dengesizlik sözünü sarfedenlere iade ediyoruz. Bunu ego sorunu yapmaya gerek yok. Kongreye giden parti kurulmuş seçilmiş bir ili neden bozar? İki ilçe başkanı bir il başkanını alır? inandırıcı değil. Hakkımızı da helal etmiyoruz. Bizim için parti bitmiş konu kapanmıştır. Onlar aldık desinler biz istifa ettiğimizi biliyoruz. Onemli olan harcanan emektir boşa harcayacak zamanımızda yok cevap verip kaos yaratmaya gerek yok Sadece biz değil yönetimlerimizden de pek çok kişi istifa etmiştir. Alpu ilçe başkanıda yönetimi ile istifa ettiğini yazmıştır. Dürüstlük en büyük erdemdir. Bu tarz yaklaşımların partiye de zarar vereceği unutulmamalıdır. Arkadaşlar bu tavrına devam ederse hukuki yollardan hakkımızı arayacağımızı kamuoyunun bilmesini isteriz" şeklinde konuştu.

Yapıcı'dan üç yılda üçüncü parti

Gülçin Yapıcı, Eskişehir'de daha önce Gelecek Partisi ve İYİ Parti'de görev almış ve bir süre sonra bu görevlerinden de ayrılmıştı.