Eskişehir’de kamulaştırılmayan sokakta yaşayanlar, altyapı derdiyle boğuşuyor. 

Tepebaşı’nın Çukurhisar mahallesi 50’nci Sokak’ta ikamet eden vatandaşlar, sürekli olarak vidanjör hizmetlerine para ödeyerek kanalizasyon atıklarını temizleme zorunda kalıyorlar. Bu durum yerel halk için hem ekonomik hem de yaşam kalitesi açısından büyük bir yük oluşturuyor. Ayrıca kanalizasyon sistemlerinin olmaması nedeniyle yağmur ve kar suları yollarda birikmeye ve yaşanabilirliği olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Eskişehir’deki projeye Kuzey Avrupa ülkesinden tebrik Eskişehir’deki projeye Kuzey Avrupa ülkesinden tebrik

“Yetkililer hiçbir adım atmıyor”

Hüseyin Kopal isimli bir bölge sakini, yaşadıkları durumu şöyle anlattı;

“Altyapı konusunda sorunlar yaşıyoruz. Kanalizasyon hattının yüzde 98'i tamamlanmış durumda ama son 100 metrelik bölümüzde hala bir gelişme yok. Yağışlı hava koşullarında burası sel basıyor ve biz mecburen vidanjör servisini çağırmak zorunda kalıyoruz. Bu durumun yaşattığı mağduriyeti yıllardır anlatıyoruz ancak yetkililerin hiçbir adım attığını görmedik. Belediyeden bu durumu bir an önce çözmesini talep ediyoruz."

Sokak sakinlerine maddi yük oluşturuyor

Öte yandan Hasan Hüseyin Tetik isimli bir diğer vatandaş, vidanjör hizmetine sıkça başvurduklarını ve bu durumdan maddi anlamda olumsuz etkilendiklerini belirtti. "Burası yağmur yağınca adı gibi sel oluyor ve her tarafı kanalizasyon atıkları kaplıyor. Kanalizasyon temizletmek için her hafta vidanjör çağırmamız geliyor. İki üç senedir bu sorunun çözülmesini bekliyoruz." şeklinde açıklamada bulundu.

Üç ayda bir parayla temizletiyorlar

Murat Yazıcı ise şu ifadeleri kullandı;

"Biz burada kanalizasyon ve yol sıkıntısı çekiyoruz. Belediye burada hizmet vermek zorunda. Ancak maalesef çözüm üretemedikleri için biz tuvalet kuyusu kazıyoruz ve 3 ayda bir para verip atıkları temizletmek zorunda kalıyoruz. Belediyeye gittiğimizde ise bize bu hizmetlerin pahalı olduğunu söylüyorlar ve hala sokakta kötü bir koku hissediliyor."

Sokakta yaşanan mağduriyetin sürmesi halinde vatandaşların yaşam kalitesinin daha da düşeceği ve özellikle sağlık risklerinin artacağı belirtiliyor. Bu nedenle yetkililerin en kısa sürede çözüm üretmeleri gerekiyor.