11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak yeni eğitim öğretim yılı öncesinde Eskişehir’de okul kayıtları devam ederken bazı okulların velilerden bağış adı altında kayıt parası istediği ediliyor. 

Temmuz ayında kayıtların başlamasıyla birlikte kayıt parası ya da bağış adı altında birçok okulun velilerden para talep ettiği iddiaları ilgili şikayet birimlerine taşınıyor.

Eskişehir’in merkez Tepebaşı ilçesine bağlı Uluönder Mahallesi’nde bulunan bir okulda çocuğunu birinci sınıfa kaydettirecek bir veliden bağış adı altında 10 bin lira kayıt parası istendiği öne sürüldü.

Oysa kentte daha önceki yıllarda okullara gönderilen uyarı yazısında zorunlu eğitim süresinin 8 yıldan kesintisiz 12 yıla çıkarıldığı ve Anayasa başta olmak üzere kanun, yönetmelik ve genelgelerle de velilerden hiçbir surette bağış alınamayacağı, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplanamayacağı vurgulanıyordu. Kanuna, yönetmeliklere ve ilgili genelgelere aykırı şekilde para toplayan okul yöneticileri hakkında yasal işlem başlatılacağı uyarı yazısında yer alıyordu. 

Bir önceki Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in açıklamasına göre okullar hiçbir şekilde kayıt parası ya da okul aile birliğine bağış adı altında velilerden para isteyemeyecek. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler MEB şikayet hattı 444 0 632 hattını arayarak şikâyette bulunabilir.

Eskişehir’de hayal kırıklığı: Prestijli listede yine yokuz! Eskişehir’de hayal kırıklığı: Prestijli listede yine yokuz!

Kaynak: Eskişehir haberleri