Programda konuşan Baro Başkanı Avukat Mustafa Elagöz, yeni adli yılın hayırlı olmasını dileyerek “Büyük bir heyecanla kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı ve yarın kutlayacağımız Eskişehir’imizin kurtuluşunun 101. Yıl dönümünde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve hayatta olmayan gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. 6 Şubat Depreminde hayatını kaybeden tüm meslektaşlarıma Allahtan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi. 

“Bağımsız yargı en sakin limandır”

Elagöz konuşmasına şöyle devam etti;

Eskişehir’de ders veremiyorlar: Polis ve jandarma gelsin çağrısı Eskişehir’de ders veremiyorlar: Polis ve jandarma gelsin çağrısı

İnsan onuruna saygılı hiçbir yönetim, milli irade ile yargıyı karşı karşıya getirmez. Siyasi kuvveti kaba kuvvetten ayıran özelliklerin başında adalet gelir. Bu sakıncaları yok etmek için yargı bağımsız olmalıdır. Bağımsız yargı; yeri ve zamanı geldiğinde yasamanın ve yürütmenin kendi mensupları için de sığınılacak en sakin limandır. Bu kesinlikle böyle bilinmelidir. Siyaset ve hukuk tarihi ve tarihimiz bunu bilmezliğin veya bilmezlikten gelmenin hazin ve ibret verici örnekleriyle doludur. Bu bağlamda geçen yılki Adli yılı açılışı konuşmamda “Türk Yargısına döndüğümde üzüntülüyüm. Çünkü; içim gürleyerek, göğsümü gere gere "yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi ülkemde tam ve eksiksiz olarak vardır..." deme mutluluğuna sahip değilim demiştim. Aradan geçen bir yıllık süre zarfında maalesef ki yargı sisteminde değişen bir durum olmadığı gibi aksine iyiye giden hiçbir gelişmede olmamıştır. Yine üzülerek söylüyorum ki; yargı bağımsızlığının, adalete olan güvenin daha da kötü ve onarılamaz hale geldiğini görmekteyim.  Siyasi iktidarın hegemonyasından bağımsız hareket edemeyen bir yargı sistemi ile karşı karşıyayız ve bu durum vatandaşların hukuk güvenliğine sahip olmaması ve yargıya güvenin yerle yeksan olması sonucunu doğurmaktadır. Ben bunu sadece bir baro başkanı olarak değil, aynı zamanda her gün sahada olan ve avukatlık mesleğini aktif bir şekilde icra eden bir avukat olarak söylüyorum.

“Yeni yılda bizleri neler mi bekliyor?”

Baro Başkanı Avukat Mustafa Elagöz, konuşmasını şu sözlerle tamamladı;

“Bugün yeni adli yıl açışını gerçekleştiriyoruz. Bu siyasi iklimin oluşturduğu yargı sisteminde yeni adli yılda biz avukatları ve vatandaşları neler bekliyor? Hakimlerin yine keyfi uygulamalarına şahit olacağız. Açıkça hukuka aykırı olduğu sabit olan kararlarda dahi “ben böyle karar verdim istinaf edersiniz” söylemlerine çokça şahit olacağız. Henüz mesleki yeterliliğe ve tecrübeye sahip olmayan ve kura ile atanan hâkim-savcıların Eskişehir gibi 1. Bölgede yer alan ve dava çeşitliliği fazla olan Mahkemelerde görevlendirilmesi nedeniyle hukuk faciası kararlara şahit olacağız. Siyasi iktidar tarafından istenmeyen kurumlar olarak ilan edilen baroların ekonomik olarak da çökertilmeye çalışıldığı yeni bir adli yılı hep birlikte yaşayacağız. Keyfiliğin ve denetimsizliğin had safhaya çıktığı, hukukun ve kanunların bir kenara bırakıldığı “ben böyle karar verdim” diyen memuru, hâkimi ve savcısıyla ayrı ayrı mücadele edeceğimiz yeni bir adli yıl yaşayacağız. Söylenecek daha çok sözümüz var ancak gelinen aşamada sözlerin de kıyafetsiz kaldığı, amiyane tabirle tuzun koktuğu bir noktadayız.  Bu duygu ve düşüncelerle başlayan adli yılımızın hayırlı olmasını dilemek isterdim. Yeni adli yılda tüm meslektaşlarıma sabırlar diliyorum”