Birçok kişi, farklı yaş grubu mensupları dahil olmak üzere, çeşitli ülkelere yerleşmek amacıyla yurtdışına çıkmak için çaba harcıyor. Avukat Dr. Ali Önal, son yıllarda danışmanlık hizmeti verdiği müvekkillerinin büyük bir çoğunluğunun yurtdışında yaşama ve eğitim almayı hedeflediğini belirtti. Ayrıca yabancı dil eğitimi, yatırım ve ikamet amacıyla yurtdışına çıkma taleplerinde artış olduğunu da dile getirdi.

Yurtdışına çıkma talepleri artıyor

Önal'a göre, son yıllarda, yurtdışına çıkmayı düşünen her yaştan ve her sosyal kesimden insanlar, yabancı ülkelerde ikamet etmek ve eğitim almayı hedefliyor. Eskişehir’de de son üç yıl içinde talebin arttığı görülüyor.

"Yatırım amacıyla yurt dışına çıkanların sayısı da hızla artıyor” diyen Önal, "Gayrimenkul fiyatları ülkemizde hızla artıyor. Bu durum, insanları İstanbul veya Ankara gibi şehirlerdeki yüksek konut fiyatlarına bir alternatif aramaya itiyor. Avrupa veya Amerika'daki birçok ülkede gayrimenkul satın alarak veya belirli bir miktar yatırım yaparak vatandaşlık almak mümkün. Örneğin Malta, 600 bin Euro'luk bir gayrimenkul yatırımı veya bankada belirli bir süre 100 bin Euro tutmak karşılığında 5 yıllık ikamet izni veriyor. İkamet süresinin sonunda ise vatandaşlık hakkı tanınıyor” şeklinde konuştu.

Yatırım yaparak vatandaşlık ve ikamet izni talepleri

Önal, yatırım yaparak vatandaşlık ve ikamet izni elde edebileceklerini bilen birçok kişinin başvurularının yoğunlaştığını belirtti. 

Eskişehir’de sağanaktan geriye bu görüntüler kaldı Eskişehir’de sağanaktan geriye bu görüntüler kaldı

Malta, Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelere bol miktarda başvuru olduğunu belirten Önal, "Bu ülkeler yatırım yaparak vatandaşlık ve ikamet izni almayı sağlıyor. Ayrıca Avrupa'ya seyahat etme hakkına da sahip oluyorlar. Ülkemizde gayrimenkul fiyatlarının yüksek oluşu ve yatırım avantajlarının dışına çıkmak isteyen kişilerin yabancı ülkelerden yatırım ve ikamet izni almayı tercih etmeleri bu durumun en önemli sebebi” diye konuştu.