Kazım Kurt DSİ’ye sert çıktı: Yapamayacaktınız elimizden niye aldınız? Kazım Kurt DSİ’ye sert çıktı: Yapamayacaktınız elimizden niye aldınız?

Günlerdir, il il yaşanabilecek en büyük deprem şiddetlerini açıklayan jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, kentimizin komşuları Afyonkarahisar ve Bilecik’ten sonra Eskişehir’de meydana gelebilecek en yüksek deprem şiddetini açıkladı. Ünlü deprem uzmanı, Eskişehir merkezli en büyük 6,6 şiddetinde deprem yaşanabileceğini söyledi. 

Afyonkarahisar ve Bilecik’i de açıklamıştı 

Prof. Dr. Ercan, Afyonkarahisar için en büyük 6,9, Bilecik için ise 6,5 büyüklüğünde deprem beklentisi olduğunu ifade etmişti.

Eskişehir güvenli iller listesinde yok

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan daha önce de yıkıcı deprem bakımından Türkiye'nin en güvenli illerini açıklamıştı. 81 il içinden 21 kenti güvenli şehirler kategorisinde yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Ercan, bu listede Eskişehir’e yer vermemişti. 

Jeoloji mühendislerinin açıklaması 

Son olarak Jeoloji Mühendisleri Odası'nın yaptığı bir çalışma dikkat çekmişti. Jeoloji Mühendisleri Odası altından doğrudan fay hattı geçen Eskişehir ile birlikte 24 ili incelemeye almıştı.

Eskişehir ile birlikte 24 ilde deprem tehlikesi

Jeoloji Mühendisleri Odası'nın incelemesi Eskişehir, Hatay, Konya, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Erzincan ve Hakkari gibi şehirleri kapsıyor.