Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2023 Temmuz ayı dış ticaret istatistikleri verilerine göre, temmuz ayında genel ticaret sistemine göre Eskişehir’in ihracatı da ithalatı da arttı. 

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli TÜİK’in temmuz ayı ihracat ve ithalat rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede “TÜİK verilerine göre; Eskişehir’de 2023 Temmuz ayında, 2022 yılının aynı ayına göre ihracat yüzde 12,5 artarak 99 milyon 666 bin dolar, ithalat yüzde 34,7 artarak 2023 Temmuz ayında 103 milyon 148 bin dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’de ise, temmuz ayında genel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 8,3, ithalat yüzde 10,5 arttı.  Biliyoruz ki ülkemizin kalkınması üretmekten ve ihracattan geçiyor. Ülke olarak zor ve sıkıntılı dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde üretmeye devam eden sanayicilerimize ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Hedefimiz ülke olarak teknoloji ihraç etmek ve ihracat birim fiyatımızı Avrupa seviyelerine ulaştırmak. Bunun için de ithal ikamesi ve sanayileşme alanlarında yapısal bir dönüşüme ihtiyaç var” dedi. 

Eskişehir’de 34 işçi ve personel alınacak! İşte detaylar Eskişehir’de 34 işçi ve personel alınacak! İşte detaylar

En önemli pazarımız ABD

Küpeli şöyle devam etti;

“Eskişehir özelinde özellikle havacılık, savunma, makine imalat ve kimyevi maddelerde yüksek miktarlarda ihracat gerçekleştiriyoruz. En önemli pazarımızın ABD olduğunu görmekteyiz. Bunu Almanya ve Fransa izliyor. Avrupa Birliği ve OECD ülkelerine yüksek standartlarda ürün satabilme kabiliyetine sahibiz. Tüm dünyada 170 ülkeye Eskişehir ürünlerini ihraç ediyoruz. Bu özelliğimizi öne çıkararak ve stratejik sektörlere daha çok yatırım yaparak çok farklı bir noktaya ulaşabiliriz”

“Oldukça iyi bir noktadayız”

Dış ticaret dengesinde iyileşmenin devam edeceğini beklediklerini kaydeden Nadir Küpeli, “Hem ülkemizin hem de Eskişehir'in son yıllarda göstermiş olduğu ihracat performansı hepimizi mutlu ediyor. Bu başarıda sanayicilerimizin ve çalışanlarımızın çok önemli bir katkısı var.  Önümüzdeki dönemde ithalattaki düşüşün devamı ve ihracatı artırmaya dönük atılacak ilave adımlarla birlikte, dış ticaret dengesinde iyileşmenin devam edeceği beklenmektedir. Şunu da belirtmek isterim ki Eskişehir’den gerçekleştirdiğimiz ihracatın yüzde 15’ten fazlasının yüksek teknolojili ürünlerden oluştuğunu biliyoruz. Bu alanda Türkiye ortalamasının yüzde 4 civarında seyrettiğini düşündüğümüzde oldukça iyi bir noktada bulunduğumuzu söyleyebiliriz. Sanayicilerimiz üretmeye, ülkemize katma değer katmaya devam ederken, ancak sanayide görülen daralmanın da devam ettiğini de görmekteyiz. Sürdürülebilir sağlıklı büyüme açısından sanayicimizin cesaretlendirilerek yeniden üretime yönlendirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.