Havanın mevsim normallerinden sapması, kış meyve ve sebze hasadını olumsuz yönde etkiledi. Özellikle ayva, mandalina ve portakal gibi kış meyveleri, olgunlaşma süreçlerinde gecikmeye neden oldu ve bu da hasadın ertelenmesine yol açtı. 

Eskişehir’de semt pazarlarında patlıcan ve sivri biber 30-35 lira arasında değişkenlik gösterirken, patates türüne bağlı olarak 10 ile 18 lira arasında, soğan türüne bağlı olarak ise 6 ile 12 lira arasında satılıyor.

Pazar esnafı Sami Orhan, havaların meyvelerin hasadını geciktirdiğini ve bazı meyve ve sebzelerin zarar gördüğünü belirtiyor. 

“Domates, biber ve patlıcan gibi ürünlerde fiyatlar yükseldi. Örneğin domates şu anda 25-30 lira arasında satılıyor” diyen Orhan şöyle konuştu;

“Yağmurun etkisini göstermeye başlamasıyla fiyatların biraz gerileyeceğini düşünüyoruz. Ayva ve mandalina kışın geç gelmesi nedeniyle bu sene geç olacak gibi görünüyor. Elma ise mevsim sıcaklıklarına rağmen bol miktarda bulunuyor”

Araç sahiplerini sevindiren haber! Yine indirim geliyor Araç sahiplerini sevindiren haber! Yine indirim geliyor

Esnaflardan Turan Özcan ise patates ve soğanın sıcaklıklardan etkilenmediğini ve şu anda hasatlarının tamamlandığını belirtiyor. Bu sene patates ve soğanın bol olduğunu ve depolara toplandığını söylüyor. Patatesin kilosu 10 ile 18 lira arasında değişirken, soğanın kilosu 6 ile 12 lira arasında satılıyor. Yağmurun olmaması bu ürünleri fazla etkilemedi ve hasatlar tamamlandı. Bu sene vatandaşların bolca patates ve soğan bulabileceğini belirtiyor.