Millet İttifakı'nda yer alan, kendi logosuyla ve listesiyle seçime giren İYİ Parti, 14 Mayıs'ta yapılacak 28. dönem milletvekili seçimleri için milletvekili aday listesini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Açıklanan listeye göre, İYİ Parti Eskişehir'de Nebi Hatipoğlu liste başı olurken, Özlem Ayrancı Nebioğlu ikinci sırada, Melih Aydın üçüncü sırada, Ömer İbrahim Sayın dördüncü sırada, Hakan Kaymak beşinci sırada ve Yağmur Gürsöğüt altıncı sırada yer aldı. Dördüncü sıra milletvekili adayı olarak ismi açıklanan Ömer İbrahim Sayın adaylıktan çekilince yerine temayülde 286 oy alan Bülent Öndeş ismi yer aldı.

Zehir zemberek açıklamalar

Temayülde 578 üyenin oyunu alan ve dördüncü sıra milletvekili adayı olarak isminin açıklanması bekleyen Nalan Eren Benakay, resmi sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak duruma tepki gösterdi. Benakay, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Fatih Dönmez yemin etti Fatih Dönmez yemin etti

"Eskişehir İYİ Parti İl Yönetimi, Genel Merkezin kararı ile 2 Nisan 2023'de milletvekili adaylarının tespiti için temayül yoklaması yaptı. Demokrasi göstergesi ve taban siyaseti dedikleri temayül sonucunda ortaya çıkan sıralamanın aynen uygulanması İl Yönetimince büyük bir sevinçle karşılandı. Sayın İl Başkanı basın açıklamalarında, Genel Merkezin temayüle uyarak Türkiye'de demokrasi dersi verdiğini her fırsatta beyan etmiştir. Temayülde dördüncü sırada yer alan milletvekili adayı adaylıktan çekildi. Temayül gereği yedinci sıradaki adayın gelmesi gerekirdi. Çünkü Eskişehir'de temayülden kesinlikle ödün verilmemiştir. Liyakat, sadakat, bilgi, birikim ve beş yıldan fazla il yönetiminin her kademesinde aralıksız hizmet etmiş, geçmişi geleceğine kefil olacak olan ve üyenin yakından tanıdığı Nalan Eren Benakay vardı. Hal böyleyken yapılan bütün görüşmelerde gerekeninde böyle olacağı şahsıma söylenmiştir. Sonuç temayülde bizden yedi sıra altta yer alan ilkokul mezunu, adını hiç duymadığımız ve kendisinin paralı bir iş insanı olduğu söylenen aday öne geçirildi. İl Başkanlığı'nın isteği ve önerisi ile Genel Merkez tarafından dördüncü sıra milletvekili adayı oldu. Bu konuda İl Yönetimi'nden olası şaibeleri ve tereddütleri ortadan kaldıracak bir açıklama bekliyoruz. Takdiri sizlere ve İYİ Parti kamuoyuna bırakıyorum."