İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, tv100’de canlı yayınlanan Taksim Meydanı programına konuk oldu, yerel seçimlere dair flaş açıklamalarda bulundu.

İşte Hatipoğlu’nun tartışma yaratacak açıklamaları;

“İYİ Parti’nin varlık sebebi birçok programda tartışıldı kuruluş felsefesine aykırı dediler. Hiçbir partinin kuruluş felsefesi iktidara muhalefet etmek ürerinde değildir. İYİ Parti’nin de kuruluş felsefesi kendi düsturu şeklinde iktidar olmaktır. İktidar olmak için de her seçimde iddialı bir biçimde kendisi ya da kendisine yakın gördüğü partilerle ittifak yapmaktır”

“Neden bir araya gelemiyoruz?”

tv100 Ankara temsilcisi Deniz Gürel'in "Şunu merak ediyorum MHP ve AK Parti ile de iş birliği yapabiliriz açıklaması çarpıcı. Bununla ilgili Sayın Genel Başkan Meral Akşener’le bir değerlendirmeniz oldu mu?" sorusu üzerine Hatipoğlu "Sayın Genel Başkanla dönem dönem bir araya geliyoruz ama bunun üzerinde çok fazla durmadık. Çünkü zaten aşikâr olan bir konunun tekrar tekrar gündeme gelmesi tartışılması bana enteresan geliyor. Türkiye’de böyle şeyler olabiliyor ise biz aynı tabandan olan partiler neden bir araya gelemiyoruz? Ben olsun diye söylemiyorum ama olmasını dillendirdiğim zaman insanlar neden bu kadar alınıyor veya tepki veriyor?" dedi.

Figen Kahya: Çöreklenmiş düzeni hane hane anlatacağız Figen Kahya: Çöreklenmiş düzeni hane hane anlatacağız

“Sağ parti ile belirli prensiplerde ittifak yapabiliriz”

Yerel seçimlerde ittifaklarla ilgili İYİ Partili Hatipoğlu "Biz Eskişehir’de de diğer illerde de seçim döneminde CHP ile beraber ittifak yaptığımız arkadaşlardan ciddi sıkıntılar yaşadık. Mesela Eskişehir’de ‘İYİ Parti milletvekili çıkaramıyor oyunuz boşuna gitmesin gelin CHP’ye oyunuzu verin’ diye çalışmalar yapılmış. Ben kesinlikle Eskişehir’de CHP ile ittifak yapılması taraftarı değilim. Ama tabii ki bir sağ parti ile belirli prensiplerde biz ittifak yapabiliriz. AK Parti, MHP, Saadet partisi olabilir." şeklinde konuştu.

“Eskişehir’de AK Parti kazanırsa niye rahatsız olayım?”

CHP’ye yakınlığı ile bilinen gazeteci Barış Yarkadaş’ın “Eskişehir’de AK Parti kazanırsa ne hissedersiniz? Rahatsız olmaz mısınız?” sorusuna Hatipoğlu, “Yooo. Niye rahatsız olayım ya. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçildiğinde olumlu ya da olumsuz hiçbir şey hissetmedim” diye konuştu.

“Eskişehir’de CHP yerine İYİ Parti aday çıkarır’ düşünceleri vardı”

Yine Deniz Gürel’in “Ankara ve İstanbul’da Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nu destekleyelim düşüncesinde olan insanlar var siz bu görüşe katılıyor musunuz?” sorusuna Hatipoğlu şöyle cevap verdi;

“Süreç başından beri yanlış yönetildi bence. Bugün seçimden sonra ve 6’lı masada yaşananlardan sonra bu ittifakın devam ettirilebilmesi için akılcı bir yol haritası çizilebilmesi lazımdı. O yol haritası çizilemedi. Parti içinde ve herkeste beklenti şuydu ‘2014-2019 seçimlerinde istediğimiz olmadı ama bu seçimlerde 2024 seçimlerinde İstanbul-Ankara’da Mansur Bey ve Ekrem Bey desteklenir, bunun karşılığında da Eskişehir, Antalya, Adana Mersin gibi illerde de CHP aday çıkarmaz İYİ Parti aday çıkarır ve bunlar desteklenir’ gibi düşünceler vardı ama bu 6’lı masanın travması ve seçim döneminde yaşanan olaylar bu mantıklı gidişata gidilmesini engelledi. O yol ayrımında çok geçti artık oraya dönme çok zor. Bu saatten sonra destekleyeceğini de düşünmüyorum ben İYİ Parti’nin. Biz Eskişehir’de de diğer illerde de seçim döneminde CHP’li beraber ittifak yaptığımız arkadaşlardan ciddi sıkıntılar yaşadık. Mesela Eskişehir’de ‘İYİ Parti milletvekili çıkaramıyor oyunuz boşuna gitmesin gelin CHP’ye oyunuz verin’ diye çalışmalar yapılmış”

“Büyükşehir için bir oda başkanıyla görüştük”

İYİ Partili vekil şöyle devam etti;

“Dün bir oda başkanıyla başkanlıkla ilgili görüştük. Kendisi de istekli bu konuda İYİ Parti’den aday olma konusunda. Biz çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.

Barış Yarkadaş’ın “O başkan ticaret odası başkanı mı?” sorusuna Hatipoğlu “Onu söylemeyim, bir oda başkanı. Ben çalışmalarımı yapıyorum Eskişehir’de” cevabını verdi.

Yılmaz Hoca için şok benzetme

Hatipoğlu son olarak “Yılmaz Hocam Türkiye’ye mal olmuş çok başarılı bir belediye başkanı. Yılmaz Hocam Eskişehir’in hocası, hepimizin sevdiği saydığı bir belediye başkanımız. Biz Yılmaz Hoca’mın yaptığı hiçbir şeyi yok saymıyoruz. Çünkü Yılmaz Hocam Eskişehir’i bir marka yaptı ama tabi her liderde olduğu gibi zamana yenilme diye bir sorun var. Tüp bitmeye yakın harlı yanarmış. Son beş yıldır Eskişehir’de hiçbir iş yapılmadı. Çok büyük eksiklerimiz var. Bundan sonra bayrak devrini genç bir Eskişehirliye yapıp Eskişehir’i bugün geldiği noktadan çok daha iyiye götürecek Yılmaz Hocamın yaptığı şeylerin üzerine koyacak birini seçmek zorundayız” diye konuştu.

Kaynak: eskisehirekspres.net