Odunpazarı Belediye Meclisi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Kaymaz siyanür havuzları, Murat Dağı’nda siyanürle altın aranması çalışmaları, ekonomik kriz, sürekli kazanın meydana geldiği Seyitgazi, Alpu ve Sarıcakaya yolları, çevre yolundaki trafik sıkışıklığı, mısır fiyatları ile çiftçilerin uğradığı zararlar, çiftçinin yaşadığı genel sorunlar, Karapınar projesi, hayvan barınağı, yerel seçimler gibi şehri ilgilendiren çok sayıda konu gündeme geldi. 

“Trol işinin en iyi siz bilirsiniz”

AK Parti meclis üyelerinin sözlerine yanıt veren Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt “Trolleriniz dediniz, böyle büyük büyük laflarla. Trol işinin en iyi siz bilirsiniz. Onun için o işi siz bilirsiniz. Bildiğiniz işe devam edin, bizi ilgilendirmez. Biz trolle uğraşmayız. Bizde somut halk var, biz varız. Dolayısıyla bu konularda hiçbir sıkıntımız yok. Büyük laflar tarımla ilgili söyledikleriniz, tarımla ilgili biz 20 yıldır size bu politikaların yanlış olduğunu anlattık ve nihayet yeni Tarım Bakanı bu sistemi elden geçirip bizim söylediklerimizi yapacak hale gelmiş. Bu da bir kazanımdır, başarıdır onun için bundan sonra çiftçilerimiz mahsulü toprağa ekmeden önce biçtiği zaman kaça satacağını bilecek hale gelmelidir. Bu bir önemli adımdır, başarıdır. Buna cesaret ediyorsunuz, tebrik ederim ama biz 20 yıldır bunu söylüyoruz” dedi. 

“Aşırı özgüven size zarar verecek maalesef”

Odunpazarı Belediye Başkanı şöyle devam etti;

Eskişehir’in komşuları büyükşehir mi oluyor? Eskişehir’in komşuları büyükşehir mi oluyor?

Engellemelerle ilgili kitabı biz yazdık, somut ve net. Eskişehir’de merkezi hükümetin müdürleri, AKP il yöneticisi gibi. AKP ilçe yöneticisi gibi her hamlede karşımıza duruş sergiliyor. Bazılarıyla yavaş yavaş siz de kavga etmek üzeresiniz, edeceksiniz. Çünkü onlar da aday, onlar da aday adayı. Dolayısıyla hamleyi büyütüyor. Diyor ki, ‘6 ay sonra ben geleceğim başkan olacağım, ben düzeltirim, siz merak etmeyin diyor. Aşırı özgüven size zarar verecek maalesef”

“Hayvanları onlara teslim ederim”

Hayvan barınağı ile ilgili de konuşan Kurt, “2005 yılında bir mera alanına barınak yapılmış ve devlet buna izin vermiş, yapabilirsiniz demiş. Bu da ruhsatın demiş. 2005 yılından bu yana da Odunpazarı Belediyesi oraya işletmiş çok iyi tebrik ediyoruz. 2014’ten sonra da biz devam ettirdik. Biarz genişlettik, düzelttik. Ama öyle bir yasal düzenlemeler yaptınız ki yasaklı ırklar diye bir hayvanların müebbet hapse dönüştü. Müebbet hapis ölünceye kadar barınakta kalacak o hayvanlar. Nereye koyacağız? Yer yapmamız lazım. Tarım İl Müdürlü ile arkadaşlarımız gerekli görüşmeleri yaptık. Dediler bitişiğe devam edin. Arkadaşlarımız dilekçeleri verdi, işleme başlandı. Kaymakamımız dahil teşekkür ediyoruz. Olumlu görüşlerle bizi teşvik etti. Ama ne olduysa bir şey anlayamadık. Koku yapıyor köylüler rahatsız oluyor diye bir gerekçeyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürü devreye girdi ve her zaman yaptığı gibi çok özel sebeplerle Odunpazarı Belediyesini engellemeye başladı. Şimdi bize yazı geldi, 3 ay içinde boşaltın. Yazı yazdık dedik ki ne yapacağız, boşaltıp nereye koyacağız? Bu hayvanları, siz bilirsiniz, nereye koyarsanız sorumluluk sizin dedi. 3 ay dolduğu zaman orayı boşaltmaya gelen arkadaşlara orada bulunan hayvanları teslim ederim. Vilayetin bahçesinde mi bakacaklar yoksa Tarım il Müdürlüğünde mi? Çevre Şehircilik il Müdürlüğü nerede bakacaklarsa bakarlar. Hiç sorumluluk kabul etmiyorum net söylüyorum. Orayı yıkmaya gelsinler aynen böyle yapacağız” dedi. 

“Hiç sıkıntınız olmasın”

Kazım Kurt, Karapınar bölgesi ile ilgili olarak şöyle konuştu;

“Karapınar ile hemşerilerimizin en büyük şikayeti ne? Sağlık ocağı yok, cami yok, okul yok, bankamatik yok, AVM yok. Sağlık ocağı yapmakla belediyenin ne alakası var. Cami yapmakla belediyenin ne işi var, AVM ile belediyenin ne görevi var. Bunlar TOKİ'nin yapmış olduğu yanlış uygulamalar beceremedi, yapamadı. Şimdi faturayı nasıl Odunpazarı Belediyesi'nin Başkanı Kazım Kurt’a keseriz arayışı içerisindesiniz. Biz hemşerilerimizle sürekli görüşüyoruz. Hemşerilerimizin beklentisi şu, biz burada özgürce yapılaşmayı istiyoruz. TOKİ bize arazi sattı, biz bunu yapamayacağız al sen yap dedi. Karapınar’da biz TOKİ’den geçen hafta arazi aldık ve oraya inşaata başlıyoruz. Hiç sıkıntınız olmasın. Vatandaşımızla da her konuda anlaşırız. Onlar şu anda belediye çalışanlarımızla birlikte gelip görüşüyorlar. En doğru uygulamayı yapacağız. Planlarımız proje haline dönüştü. Bu projeleri uygulayacağız. Ben en son gelen yazıya bakarım, biz de bu yazıya göre başladık çalışmalara. Karapınar ikinci etaba başlıyoruz, biz bundan sonrasını gerçekleştireceğiz. Bir sıkıntınız varsa bize sorun, ezbere bir yerlere sormayın”