İki kurum tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “İstanbul Eyüp Sultan da 74 yıllık ömrünün 50 yılını eğitime adamış olan İbrahim Aktugan öğretmenimiz bir öğrencisi tarafından öldürülmüştür.

Eskişehir’de zehir ticaretine polis darbesi Eskişehir’de zehir ticaretine polis darbesi

Başında Milli ibaresi bulunan eğitim sistemimizi maalesef hükümet yap-boz tahtası olarak görmektedir. AKP yönetiminde bu güne kadar sayısını bile hatırlayamadığımız bakanın gelip geçti. Daha siyasal, daha ideolojik bir eğitim sistemi yapma hevesi dışında bir amaçları olmayanların görmezden geldiği kesim ise öğretmenlerimiz oldu. Bazen bakanlar tarafından hedef gösterildiler, bazen mülki idareciler tarafından azarlandılar”

Öğretmenlerimizi korumak kimsenin aklına gelmedi

Açıklama şöyle devam etti, “Televizyonlarda kötü örnek oluşturan diziler ve sosyal medyanın olumsuz içeriklerine maruz kalan öğrencilerimize karşı öğretmenlerimizi korumak kimsenin aklına gelmedi. Yasak olmasına rağmen okula getirilen telefonlarla görüntüleri alınıp haberlere malzeme yapıldı, hakaretlere uğratıldı ve her geçen gün biraz daha itibarsızlaştırıldı. Bunun sonucu olarak öğretmenlerimize karşı şiddeti görmeye başladık. Daha da acısı neredeyse her gün yaşanan bu eylemler artık sıradanlaşmaya başladı. Hükümetin yine yanlış politikaları yüzünden ülkemize gelen milyonlarca göçmen eğitim sistemimize dahiledildi. Bu süreçte ne öğretmenlerimize destek verildi ne de gelen göçmenlerin yeterli uyum süreci beklendi. Tüm bu hataların sonucunda beklenen oldu ve şiddet eylemleri bir cinayete dönüştü. Irak asıllı 17 yaşındaki bir öğrenci silahla İbrahim Aktugan öğretmenimizi öldürdü. Silahı nereden buldu. Daha da önemlisi 17 yaşında müdürüne zarar vermek amacı ile silah edinme cesaretini nereden buldu. Ve bizi daha neler bekliyor. Eğitim sistemimizin yeni bir müfredat yerine güvenliğe ihtiyacı vardır. Itibardan tasarruf edilir ama güvenlikten tasarruf edilmez. Acilen okullarımıza güvenlik görevlileri alınmalıdır. Hükümet artık eğitim sistemi ile oynama hevesi yerine öğretmenlerimizin motivasyonunuve itibarını arttıracak çalışmalar yapmalıdır”