Belediyelerden gerekli izinleri aldıklarını belirten Zeki Çoban "Geleneksel olarak her yıl yapıldığı gibi bu sene de kahvelerimiz sahura kadar açık olacak. Başımızdan türlü haller geçmesine rağmen yaşam devam ediyor. Tabi ki eski şevk, eski kaynaşmalar maalesef olmuyor. Günümüzde ekonominin de verdiği şartlar doğrultusunda kaynaşmalar olmayınca kahvelerimizde, kafelerimizde randımansız çalışıyor. Ama hayat devam ettiği için biz oda başkan ve yöneticileri olarak alt belediyelere müracaatımızı yaptık Ramazanda inşallah sahura kadar açık kalacağız. Tabi ki bu sahura kadar iş yapacağımız anlamına gelmiyor ama örf adettir hafta sonları da olsa günün yorgunluğunu atlatmak için arkadaşlarla eşle dostla muhabbet etmek için kahve alışkanlığı olanları bekliyoruz.Biz her türlü ikramlarda bulunacağız. Turnuvalar düzenlemeyi düşünüyoruz. Böylelikle insanların kaynaşmasını sağlamaya çalışıyoruz,  ama yine de eski Ramazanları maalesef bulamıyoruz” diye konuştu. 

"İnsanlar arkadaşına içecek ikram edemiyor"

Kahveci esnafının mevcut durumu hakkında da konuşan Çoban "Ekonomik şartlar el vermediği için, insanlar yaşam mücadelesi verdiği için yanındaki arkadaşına bile soğuk sıcak bir şey ikram edemiyor. Oyunda bile edemiyor. Ramazanda da bu değişmeyecek. Herkes kesesini düşünüyor.  Eskiden kasada ‘Ölümü gör ben ödeyeyim’ diyenler kalmadı artık, şimdi Alman usulüne döndük. Neredeyse herkes kendi içeceğini veriyor. Örf adetler de değişti, ikramlar kesildi. Ekonomik şartlar bu hale getirdi. Ramazan’da eski işlerimizin olacağını zannetmiyorum” dedi. 

"Yılda beş kez el değiştirenler var"

Kahvecilik mesleğin bırakıp başka sektöre yönelenlerin de olduğunu ifade eden Çoban "Eskiden kahvehaneleri çalıştıranlar 30 yıl, 40 yıl devam ederlerdi. Bu kahvelerin ismi vardı herkesin bildiği. Sahipleri de meşhurdu. Bakıyorum odamıza gelenlere, yılda beş kere el değiştirenler var. Mesleğimize gelip sonunda malzemesini satıp vergi, sigorta, bağkur borcunu ödeyemeyenler var. Malzemesini bırakıp kaçanlar var. Kahvecilik kültürü Osmanlıya dayanan bir kültürdü. Ama ekonomi maalesef bozdu. Hani derler ya bir kahvenin kırk yıl hatırı var, neskafe çıkınca o da bozuldu” şeklinde konuştu.