Eskişehir’de Saadet Partisi Teşkilattan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Kadir Ateş, düzenlenen basın toplantısında sahipsiz köpeklere dikkat çekerek, “Saldırgan ve tehdit oluşturan başıboş köpeklerle ilgili yasal düzenlemelerde boşluklar var” dedi.

Kadir Ateş açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Kazım Kurt: Bizi engellemeye çalıştılar ama güçleri yetmedi Kazım Kurt: Bizi engellemeye çalıştılar ama güçleri yetmedi

“Bugün gündeme getirmek istediğimiz konu; Sahipsiz köpek sorununun çözümü için yasal düzenleme talebi. Vatandaşların sahipsiz köpeklerden korkmadan sokaklarda rahatça yürüyebilmesi, eve, okula, parka, bahçeye ve sahillere gitmesi için 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda düzenleme yapılması gerektiği. Köpek saldırısına maruz kalıp yaralanan, hatta hayatını kaybedenler var ve bu sayıları öyle görmezden gelinecek gibi değil. Son dönemlerde başıboş sokak hayvanlarının saldırısına uğrayan ve hepimizin ciğerini yakan çocukların haberleri bizleri fazlasıyla üzüyor.

2022 yılında 13 vatandaşımız hayatını kaybetti, 307 kişi yaralandı. Geçtiğimiz sene 1 Ocak ile 31 Aralık tarihlerinde başıboş köpekler ile ilgili 340 saldırı ve 89 trafik kazası basına yansıdı. Saldırılar nedeniyle 6'sı çocuk, toplam 13 kişi hayatını kaybetti. Bu yıl sonu buna benzer hatta bundan daha fala istatistik rakamlar çıkması olası. Sadece geçen ay 3 çocuk ölümü basına yansıdı. Barınma ve açlık sorunları olan başıboş sokak köpeklerinin insanlara saldırdığı haberleri de aynı oranda çoğalmaya başladı.

Saldırgan ve tehdit oluşturan başıboş köpeklerle ilgili yasal düzenlemelerde boşluklar var. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun UNESCO tarafından yayınlanan Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne dayandırıldığı söyleniyor. Ancak konuyu araştıran uzmanlar UNESCO tarafından yayımlanmış böyle bir vesikanın olmadığını söylüyorlar. Gerekçe Almanya, İsviçre, Avusturya, Hollanda ve İsveç gibi ülkeleri örnek vermektedir fakat bilindiği üzere bu ülkelerde bizdeki gibi bir başıboş köpek popülasyonu yok. Dolayısıyla kanun hayatın gerçekleriyle örtüşmemektedir. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır’ sözüne istinaden belediyelerin, valiliklerin ve bakanlığın bu konuda çalışmalar yapması gerekmektedir.