Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen konser Eskişehir halkı tarafından büyük ilgi gördü. Konserin orkestra şefi Ender Sakpınar, rejisörü Murat Atak, metin düzenleyicisi ise Şafak Özen’di.

Kurtuluş Savaşı’nın ilerleyişi, cumhuriyetin kuruluşu ve ardından yapılan devrimler anlatılarak, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları saygıyla anıldı.

Birçok marş ve türkünün icra edildiği konserde anlatıcılar, Murat Atak, Zafer Ergül, Başak Boran Oksal ve Tolga Tümer’di. Marşları ve türküleri söyleyen solistler ise Nurdan Küçükekmekçi (soprano), Burcu Hancı(soprano), Şenol Talınlı (tenor) ve Burak Bilgili (bas) idi.  Konser, ara verilmeden bir buçuk saat gibi uzun bir süre devam etmesine rağmen, merdivenler dahil her yer adeta tıklım tıklım doluydu. Seyircinin coşkusu konser boyunca artarak devam etti, marşları tüm salon birlikte ayakta söyledi ve konser bittiğinde uzun bir süre senfoni orkestrası ayakta alkışlandı. 

Konserin sonunda sahneye çıkan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, herkesin cumhuriyet bayramını kutladı ve orkestrayı, solistleri ve anlatıcıları tebrik etti.

Önümüzdeki programda senfoni orkestrası solist flüt sanatçısı Bülent Evcil ve orkestra şefi Rengim Gökmen’i sahnede ağırlayacak. W.A.Mozart ve A. Borodin’in eserlerinin icra edileceği konserin yeri Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Kongre Merkezi, tarihi ise 4 Kasım 2022 Cuma.