Halil Ünal, bölge çiftçilerinin ve tarımın sorunları ile ilgili olarak bakanlık ve ilgili kurumlarla sürekli diyalog halinde olduklarını belirtti. Tarımın ülke ekonomisinde yeri ve önemime değinen Ünal, çiftçiye verilen desteklerin artarak devam etmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca konuşmasında pancar ekimi yapan çiftçilerin tarımsal girdi maliyetlerinin artması sebebiyle pancar fiyatlarının artan maliyetlere göre değerlendirilip belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. 

Amacımız çiftçimizle el ele birlikte yürümek

Kongrede konuşan Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Halil Ünal, “Bölgemiz çiftçilerine 2022 yılında gübreden zirai alete yemden sulama malzemesine 1.558 çeşit ürün yelpazesiyle ile hizmet etmiştir.  1951 yılından günümüze bir çiftçi kuruluşu olarak çiftçimizin yanında yer alan, çiftçinin ihtiyaç duyduğu girdiyi en uygun fiyata ve zamanında tedariki ön planda tutan anlayışla, amaç daha iyiye daha güzele çiftçimizle el ele birlikte yürümektir” dedi.

Ciromuz arttı

Halil Ünal şöyle devam etti; 

Kurban fiyatları da uçtu: Yüzde 150'lik artış var Kurban fiyatları da uçtu: Yüzde 150'lik artış var

“Hedeflerimiz arasında yer alan kaliteli ve ucuz ürünü çiftçilerimize sunmak olan kooperatifimiz 2021 yılına göre cirosunu yaklaşık 2,5 kat artırarak verimliliğini ve kar marjını yukarılara çekmeyi başarmıştır. Merkez ve ilçe satış mağazalarında  gübre, mekanizasyon, tohum, yem ve zirai ilaçlarda piyasa koşullarında ve piyasanın altında satışlar gerçekleşmiştir”