CHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıya CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, İl Başkanı Talat Yalaz, Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve İbrahim Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, CHP ilçe başkanları, yönetimleri ve partililer katıldı.

Eskişehir Türkiye’ye örnek oldu

Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Talat Yalaz, “31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimleri hem Eskişehir’de hem de tüm Türkiye’de başarı ile geride bıraktık. Eskişehir’de nüfusun yüzde 96’sı halihazırda Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanları tarafından yönetilmektedir. Bu başarıyı sizlerle birlikte başkanlarımız ve örgütümüz birlikte yarattı. Bu süreçte tüm aktör ve partililerimizin sürece aktif katılımı için yoğun bir çaba sarf ettik. Bunda da muvaffak olmanın haklı gururunu hepimiz yaşıyoruz. Küskünlükleri, eski parti içi mücadeleleri ve farklı ihtirasları partililerimiz bir kenara bırakarak; adaylarımızın etrafında kenetlendiler. Parti içi yapıcı dili hep kullandık ve genel başkanımızın da ifade ettiği gibi baba ocağımız olan partimizin örgütlü bütünlüğünü tüm şehre hissettirdik. Nerede gerekli isek oradaydık. Nerede olmamız gerekiyorsa orada bulunduk. Yılmadık yorulmadık ve hep birlikte başardık. Bu kadarla da kalmadık. Çevre şehirlerimiz kampanyalarında Eskişehir’i örnek gösterdiler. Eskişehir’den yayılan sosyal ve halkçı belediyecilik anlayışı ülkenin dört bir yanını sardı. Bu gurur ve başarı sizlere ait” dedi. 

Partimiz bugün Türkiye’nin birinci partisi

Yalaz şöyle devam etti, “Şimdi asıl işimiz yeni başlıyor. Sadece birçok büyükşehir ve illeri almakla kalmadık partimiz bugün Türkiye’nin birinci partisidir. Bunun üzerimize yüklediği coşku kadar sorumluluğun da farkındayız. Eskişehir’in caddeleri ve sokakları bizleri bekliyor. Bu seçimlerde halkımıza umut olan partimiz genel seçimlerde halkımızın derdine derman olacaktır. Değerli yoldaşlar hep birlikte halkımızla birlikte iktidara yürüyoruz. Terimizin damladığı bir tek sokak bırakmayacağız ve mutlaka ama mutlaka kazanacağız. 31 Mart itibariyle yatağa aç giren çocukların, işten eve gelip bomboş bakışlarla çocuklarına bakan geçim derdinden yüzü gülmeyen babaların, çocuklarının geleceğini değil çocuklarının karınlarını nasıl doyuracağını düşünen anaların, sefalet ücretine mahkum edilen emeklilerin, insanca yaşaması çok görülen emekçilerin tek umudu Cumhuriyet Halk Partisidir ve bizler de bunun farkındayız ve gereğini yapacağız. Bir seçim biter bir seçim başlar. Bunu kazandık sonrakini de kazanacağız,kazanacağız,kazanacağız” 

Albayrak: Samimiyetleri Büyükerşen'in atanmasıyla sorgulanmaya başlanmıştır Albayrak: Samimiyetleri Büyükerşen'in atanmasıyla sorgulanmaya başlanmıştır

Bu güzel değişimle beraber güzel bir dönüşüm de yaşıyoruz

Toplantıda konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, “Bugün seçimlerin ardından ilk toplantımızda bir araya geldik. Biraz seçimleri konuşacağız. Biraz teşekkür edeceğiz birbirimize. Biraz eksiklerimizi konuşacağız. Önümüzdeki dönemle ilgili yol haritasını çizeceğiz. Seçim döneminde yaklaşık üç aylık süreçte bizi hiç yalnız bırakmayan, gittiğimiz her sokakta, her pazarda, her kahvede, her mahallede kırsaldaki köylerimizde hep yanımızda olan partilerimize çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Evet ben de yeni partiliyim. Hayatım devlet memuriyetiyle geçti. Ama buradan da adını anmak istiyorum. Sevgili eşim Aydın Ünlüce sayesinde sizler de beni bir aile gibi gördünüz. İlk günden itibaren bağrınıza bastınız. Tekrar teşekkür ediyorum. Seçimde şunu fark ettim. Ben zaten uzun yıllardır aranızdaydım. Şunu gördüm ve bununla da gurur duydum. Eskiden belki yaşanmış kırgınlıklar, küskünlükler vardı. Ama bu dönemde herkes bunları unuttu. Kol kola girdi. Omuz omuza Eskişehir'de çok güzel bir mücadele verildi. Özellikle il başkanımızın o biraz önce bahsettiğimiz değişim rüzgarıyla o gençliği, ataklığı, yine genel merkezimizde yaşanan o değişim rüzgarı hepimize sirayet etti. Ve gerçekten Cumhuriyet Halk Partisi hep eleştirildiği üzere bu sefer değişime karşı durmadı ve bu güzel değişimle beraber güzel bir dönüşüm de yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde hepimizin çok çalışacağına inanıyorum. Hani biz seçimlerde demiştik ya; kazanacağız, kazanacağız, kazanacağız diye. Şimdi de diyoruz ki; çalışacağız, çalışacağız, çok çalışacağız. Genel merkezimiz, ‘İşimiz Gücümüz Türkiye' dedi ve biz de burada ‘İşimiz Gücümüz Eskişehir’ dedik. Bütün ilçelerimizde bunu söyledik. Büyükşehir’de, Odunpazarı’nda, Tepebaşı’nda bunu söyledik. Ama en önemli vurgulardan bir tanesi Türkiye ittifakını kurmaktı. Biz bu seçime, geçen Mayıs ayında yaşadığımız seçimin tam karşıtı olarak tek girdik ve bir ittifak yoktu. Ama Eskişehir’in her ilçesinde, her ilçe belediye başkan adayımız bu ittifakı başarıyla kurdu. Büyükşehir’de kuruldu ve Türkiye'de kuruldu. Artık bundan sonraki görevimiz kurduğumuz bu Türkiye İttifakının, hizmet ittifakının etrafında herkesi birleştirmek diyorum. Biz belediyeler olarak bunun için çok çalışacağız. Örgütümüzle beraber önümüzdeki dönem iktidara hazırlanacağız. O sloganı söyleyerek konuşmamı bitirmek istiyorum. Çok çalışacağız, çok çalışacağız, çok çalışacağız.” dedi.

Değişim ve dönüşüm seçimlere yansıdı

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın da partisinin seçim başarısını değerlendirerek, “Bu şüphesiz büyük bir başarıdır. Ancak farkındaysanız biz bunu hiçbir zaman bir zafer olarak tanımlamadık. Çünkü zafer savaşta kazanılır. Oysa bu ülkenin içerisinde verilmiş bir mücadeleydi. Bize oy vermeyen yurttaşlarımızı da başımızın üzerinde tutmaya ve onları kazanmaya gayret edeceğiz dedik. Seçimin üzerinden 35-36 gün geçti. Bir yurttaş açısından baktığımızda elim kırılsaydı da vermeseydim, ya da ne iyi ettim de verdim demesi için yeterli bir süredir. Peki bugün vatandaşın düşüncesi nedir? Bugün vatandaşın düşüncesi iyi ki Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy vermişiz yönünde. Peki bu başarı nasıl elde edildi ve bu başarı nasıl sürdürülecek? Bunları çok iyi analiz etmemiz gerekiyor. Evet arkadaşlarımız ifade ettiler. Cumhuriyet Halk Partisi'nde bir değişim ve dönüşüm yaşandı. Bunun seçimlere yansıdığını da görüyoruz. Ama şunu ifade edelim ki değişim sürecine oy vermeyen hiçbir arkadaşımızı da bir adım geride bırakmak gibi bir lüksümüz yoktur. Biz Cumhuriyet Halk Partililer hep beraber ileriye doğru yürümeye devam edeceğiz. Elbette sadece partimizi konsolide etmekle kalmayacağız. Beraberinde bize oy veren kitlenin de daha da artmasını sağlayacağız.” diye konuştu.