Eskişehir çarşıda hesaplar karıştı: Madeni para işleri bozuyor Eskişehir çarşıda hesaplar karıştı: Madeni para işleri bozuyor

Yargıtay'ın bir dosyayla ilgili verdiği karar üzerine yapılan genelge değişikliği, 2008 yılından önce sigorta girişi bulunan fakat 2008'den sonra çalışmaya başlayan kamu görevlilerini etkileyecek. 

Bu düzenlemeye göre, 2008'den sonra 4/1-C kapsamında sigortalı olan ancak bu tarihten önce SSK, Bağ-Kur veya özel sandıklarda sigortalılığı bulunanlar, sigorta başlangıç tarihinden önceki sürelerini hizmet borçlanmasıyla tamamlayabilecekler. Bu kişilerin sigorta başlangıç tarihi, borçlandıkları süre kadar öne çekilecek. Ancak emekli aylıkları, 5510 Sayılı Kanun hükümlerine göre belirlenecek. 

Öte yandan, 2008'den sonra 4/1-C kapsamında çalışmaya başlayan diğer kamu görevlilerinin hizmet borçlanmaları için önceki kurallar uygulanmaya devam edecek. Yani, 2008'den sonra SSK, Bağ-Kur, 4/1-C veya özel sandık kapsamında çalışmaya başlayan kamu görevlilerinin sigorta başlangıç tarihlerini öne çekme imkanı bulunmayacak.