Gerçekleşen program ile ilgili bilgi veren Mermer, “Envire Friendly GençBizz Şirketi Genç Başarı Eğitim Vakfı'nın GençBizz Lise Girişimcilik Programı kapsamında liseli gençlerin girişimciliği deneyimlemesi amacıyla Eskişehir Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından kurulmuş şirkettir." diye konuştu. 
Şirket Genel Müdürü Nurcan ERBEY "Bizler bu proje kapsamında, dünyamızda ve ülkemizde yaşamış olduğumuz felaketlerin önüne bir nebze olsun geçebilmek amacıyla, Danışman Öğretmen Arzu Mermer ile Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Öğrencileri ben Nurcan Erbey, Kerem Dedeci, Edanur Canbaz, Sahra Ateş, Caner Tuç, Salih Alperen Yıldız İle birlikte el ele vererek Envire Friendly Gençbizz Şirketi Projesini hazırladık” diye konuştu. 

Tüm canlılar plastik poşetlerin zararlarına maruz kalıyor

Projenin amacı hakkında konuşan İnsan Kaynakları Departman Müdürü Sahra Ateş,“Plastik poşetler hepimizin bildiği gibi çevremize, doğada yaşayan canlılara, denizlere, okyanuslara, biz insanlara kısacası tüm dünyaya büyük zararlar vermektedir. Dünya’nın başına gelmiş en kötü kullanım aracı olan tek kullanımlık plastik poşetlerin doğadaki yok olma süresi 1000 yıl. Çevreye verilen zararların bir nebze olsun önüne geçebilmek ve çorbada bizimde tuzumuz olsun düşüncesiyle, gönüllülük esasına dayalı, çevreyi koruma amaçlı GençBizz Lise Girişimcilik Projesini hayata geçirdik. İlk olarak, geleceğin nesli olan çocuklarımızın, gençlerimizin, yaşlılarımızın ve tüm canlıların plastik poşetlerin zararlarına maruz kaldığını tespit ettik. Bu yüzden birçok canlının hayatını kaybettiğini gördük. GençBizz ekibi olarak bu acıları nasıl azaltabiliriz, en aza indirebiliriz diye düşündük. Bunun için “gizemi cebinde saklı çanta” projemizi hayata geçirmek üzere çalışmalarımıza başladık." dedi. 

Eskişehir’de LGS öncesi Töre’den önemli açıklamalar Eskişehir’de LGS öncesi Töre’den önemli açıklamalar

Tüm canlılar adına sağlıklı bir dünya bırakacağız

Projenin faydaları hakkında da konuşan Finans Departman Müdürü Kerem Dedeci, “Öncelikle işe, biz insanların alışveriş alışkanlıklarını değiştirmek ve tek kullanımlık plastik poşetlerin kullanımını azaltmakla başladık. Bunun için organik pamuklu doğal renk ham bez kumaş çantalar sunuyoruz. Günlük hayatın her döneminde kullandığımızda,  günde kaç poşete dokunulmadan, doğaya gitmeden engel olmuş oluruz, göreceksiniz.  Tüm canlılar adına, sağlıklı bir dünya ve sağlıklı bir gelecek bırakacağız. Ekolojik dengeyi, bitki ve hayvan türlerini koruyacağız. Çevreci bir ürün olan çantamızın gizemli cebine yerleştirdiğimiz keselerde ağaç tohumları mevcuttur. Çantamızı alan herkese bu tohumları hediye ediyoruz. “Tohumdan Fidana, Fidandan Ağaca, Ağaçtan Ormana” diyerek bu tohumlar ile doğaya can verilmesini sağlayacağız. Doğamız ve çevremiz sadece yeşilden ve ormandan ibaret olmadığı için, içinde yaşayan kuş, kedi ve köpek gibi küçük dostlarımızı da düşünerek çantalarımızdan elde ettiğimiz gelirler ile küçük dostlarımızın beslenmesine katkıda bulunacağız." dedi. 

Her yaş kitlesi kullanabilecek

Proje kapsamında oluşacak ürünler hakkında bilgi veren İletişim Departman Müdürü Salih Alperen Yıldız, “Bu projede yüzde 100 organik ham bez pamuk kumaştan, içerisinde kanserojen madde içermeyen, sağlığa zararı olmayan bir çanta yapımına karar verdik. Yapacağımız çanta 3 farklı modelde olacak. Her yaş kitlesi kullanabilecek. Her türlü çevre ve koşulda kullanılabilecektir. Her evin ihtiyacı haline gelecek bir çanta olacaktır. Çantamızın üzerinde kullanıcıların beğeneceği çeşitli baskı ve resimler olacaktır. Bu baskı maddeleri de tamamen sağlığa zararsız olacaktır” şeklinde konuştu.