CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, depremin ardından Eskişehir’e gelen depremzede yurttaşları tedavi gördükleri hastaneler ile misafir edildikleri kamu misafirhaneleri, Kredi Yurtlar Kurumu yurtları ve evlerde ziyaret etti.  Depremzedelerin talep ve ihtiyaçlarını soran Çakırözer, depremzede yurttaşların yaşadıklarını da dinledi. 

"Kızımızı çıkarmak için Eskişehir'den ekip getirttik"

Çakırözer, depremde yakınlarını kaybeden Eskişehirli aileleri de ziyaret ederek, ailelerin anlattıkları ihmalleri kamuoyuyla paylaştı. Adıyaman'da deprem nedeniyle çöken apartmanın enkazı altında kalarak hayatını kaybeden Besni İcra Müdürü Eskişehirli Melike Arıyürek’in ailesini Çakırözer’e yaşadıklarını şöyle anlattı:  
“Deprem olduğunu öğrenir öğrenmez Eskişehir’den Adıyaman’a yola çıktık. Oraya vardığımızda arama kurtarma çalışmaları yapan hiçkimse yoktu. İlk iki gün Vali burada kaybımız yok diyerek yardımları Adıyaman dışına yönlendirdi. İkinci günden sonra gelen yardımları da Adıyaman Merkeze yönlendirdiler. Biz de Eskişehir’den yakınlarımızdan 9 kişilik inşaat işçilerinden oluşan yıkım ekibi istedik. Ekip Adıyaman’a geldi ve onların sayesinde kızımızın cenazesini enkazdan alabildik.” 

Eskişehir'deki hastane kaderine terk edildi Eskişehir'deki hastane kaderine terk edildi

"Ağır hasarlı raporu olan oteli evladımıza mezar yaptılar" 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Voleybol Takımı oyuncularından Eskişehirli Milli Voleybolcu Emincan Kocabaş  Malatya’da kaldığı otelde 11 arkadaşıyla birlikte enkaz altında kaldı. Çakırözer’in dinlediği Kocabaş ailesi, oğullarının kaldığı otelin kentsel dönüşüme girdiğini ve otel için ağır hasarlı raporunun olduğunu belirterek, “Malatya’ya gittiğimizde enkazın başında bir tane bile arama kurtarma ekibi yoktu. Depremden üç gün sonra oraya gelen maden işçileri oğlumuzu çıkardı. Oraya gittiğimizde öğrendik ki evlatlarımızın kaldığı otel için ağır hasarlı raporu varmış, otelin yıkım kararı olduğu halde evlatlarımızın orada kalmasına izin vermişler. Ayrıca belediye kendi sporcularının sigortasını bile yapmamış. O oteli evlatlarımıza mezar ettiler! Ama biz bu ihmallerin peşini bırakmayacağız. Adalet yerini bulana kadar bunların hesabını soracağız” dedi. 

"Önlemler alınsaydı bu kadar can kaybı, yıkım olmayabilirdi"

Ziyaretleri sonrasında açıklamalarda bulunan CHP’li Çakırözer ise, “Deprem bölgelerinde de, farklı şehirlerde de acıların, feryatların tarifi imkansız. Aileler Eskişehir’den deprem bölgesine evlatlarını, yakınlarını almak için gidiyor ama bir tane bile arama kurtarma ekibine ulaşamıyor. Ailelerin yaşadığı çaresizlik yürekleri yakıyor. Gerekli önlemler alınsa, gerekli denetim, hazırlık yapılsaydı belki de bugün bu kadar can kaybı, bu kadar yıkım olmayacaktı. Yaraların sarılması için hep birlikte seferber olmalıyız” dedi.