Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, özel okulların denetlenmesi gerektiğini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüzde 65 zam üst limit demesine rağmen Eskişehir’de özel okullarda yüzde 125’e varan zamlar yapıldığını söyledi.

Hasan Hüseyin Köksal, özel okullarla ilgili şu açıklamayı yaptı;

Eskişehir'de ücretsiz yemek uygulamasında hazırlıklar tamam Eskişehir'de ücretsiz yemek uygulamasında hazırlıklar tamam

“Özel okulları kim denetliyor? Sağlık çalışanı mesai mefhumu sebebi ile özel okula verme zorunluluğu var. Tam gün okul sayısı ilimizde sınırlı bunun sonucunda veliler çocuğunu okul çıkışında almasında problemler yaşanıyor. Sabahçı öğlenci olan yerlerde ise Sağlık personeli çocuğunu okuldan alıyor etüt merkezine veriyor veya çocuğuna bakıcı ayarlıyor. Büyük bir bölümü nöbetçi olan Sağlık Personeline bir darbede özel okullardan geldi ilk bakışta devlet okuluna gitsin diyenler için, ayın 10 günü gece nöbeti, sabah mesaisi 7:45'te başlıyor, Osmangazi de çalışanlar mesai ise sabah 8 akşam 8 çalışıyor” 

"Takip de denetim de Milli Eğitim'de"

Köksal, “Şehrin batı yakası Bursa yolu öğrencilere çağ atlatan geliştiren şehrimizi yurt yapan özel okullarda eğitim hizmeti 75 bin-58 bin, yemek bedeli 35 bin-27 bin, kitap 25 bin-20 bin, kırtasiye 12 bin- 8 bin, diğer hizmetler 10 bin. Servis çoğu kurumda kendin anlaş modeline geçiyor. Yani işin özeti 65 bin TL'den başlıyor her şey dahil 165 bin kadar fiyat var. Rakamlar velilerimizin şehirde hizmet veren Bursa yolu, Söğütönü, Kütahya yolu, Sazova, Vadişehir, Alpu yolu bütün okullar da bulunan velilerden gelen gerçek fiyatlar. İşin kötü yanı İngilizce kitap setleri ve soru bankaları 4 ile çarpılarak öğrenciye veriliyor. Eğer durum böyle giderse Milli Eğitim Bakanlığı'na rağmen zamlar çılgın olur ise iş Milli Eğitim Müdürlüğü'ne kalır. Bunca çocuk devlet okuluna gitmek zorunda kalır. Değerli İl Milli Eğitim Müdürümüzü fahiş zam sebebi ile denetime davet ediyoruz. Konu gereği özel okulda çalışan öğretmen arkadaşları aradım asgari ücret üssü yüzde 15 fazla maaş ile çalışıyorlar. Tamam, ekonomik sıkıntı var ama bu kadar da değil. Sağlık personeli ailelerin talep önerilerini kamuoyu ile paylaştık. Takip de denetim de Milli Eğitimde bundan sonra” dedi.