CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, parti örgütü ile Eskişehir’in ilçelerinde vatandaşları dinlemeye devam ediyor. Çakırözer ve beraberindeki heyet Sivrihisar ilçesinde gerçekleştirdiği köy ziyaretlerinde vatandaşlar her gün yaşanan elektrik kesintileri ile telefonların çekmemesinden dert yandı. 

"Telefonlar çekmiyor" 

Sivrihisar’ın Zeyköyü Mahallesinde yurttaşlar sürekli yaşanan elektrik kesintilerine isyan ederken, Mahalle Muhtarı Sabahattin Kartaler, “Köyümüz yazın 150 hane. Elektriklerimiz sürekli kesiliyor. Şu an iki saattir köyde elektrik yok. Günlük bir saat, iki saat elektrik kesintisi yaşıyoruz. Beyaz eşyalar bozuluyor. Elektrik telleri, direkler eski, sıkıntılı. Trofa çökmek üzere.  Yanımdaki komşu kaynak yapsın ben ahırdaki ineğimi sağamıyorum, elektrikler kesiliyor. İki kişi aynı anda kaynak ya da ağır elektrik gerektiren işler yapamıyor. Yatırım yapmıyorlar. Telefonlarımız da çekmiyor. 6 kilometre uzaklıktaki Dümrek’e ya da yüksek tepelere gidip telefonla konuşabiliyoruz. Mahrumiyet bölgesi olduk” dedi. 

"Talepleri meclis gündemine taşıdı" 

Mahalle muhtarı ile köylüleri dinleyen Çakırözer ise, “Elektrik faturalarını göndermeyi biliyorlar ama köylere kesintisiz elektrik hizmeti vermiyorlar. Yatırım yapmıyorlar. Vatandaşlarımız mağdur ediliyor” dedi. Çakırözer ziyaretleri sonrasında elektrik kesintilerinden, tarım ve hayvancılıkta yaşanan sıkıntılara ilçelerde ve köylerde yurttaşların yaşadığı sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı. 

Mihalgazi, Sarıcakaya, Mihallıçcık, Günyüzü, Sivrihisar, Beylikova, İnönü ilçelerinde yurttaşların yaşadığı sorunları Meclis’te sıralayan Çakırözer şöyle konuştu:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak haftalardır Eskişehir'imizin köylerinde hemşehrilerimizle buluşuyoruz. İktidarın beceriksiz politikaları tarım ve hayvancılığı yok ediyor. İşte süt diyarı Beylikova'mız, Okçu köyünde hayvanı olan sadece 1 kişi kalmış. Saman fiyatının, yemdeki artışın üstesinden gelemiyor kimse. Köylü artık parayla süt, yoğurt alır hâle gelmiş.

"Meralarına göz dikenlerle mücadele veriyorlar" 

Anadolu’nun sebze deposu Sarıcakaya ve Mihalgazi'de üreticilerimiz, sebze hallerindeki esnafımız; kasa taşıyan, sebze yıkayan emekçilerimiz ‘Kumar oynar gibi sebze ekiyoruz, kaç liraya satacağımızı bilmeden ekiyoruz’diyor. Sarıcakaya Düzköy'de çiftçi kadınlarımız ‘Mazota, gübreye, fideye çalışıyoruz; çiftçiliği bitirdiler. Çiftçi biterse Türkiye biter’ diyor. Mihalgazi Bozaniç ve Ilıcada; Mihallıççık Sekiören, Narlı, Saray, Ahurözü, Dümrek, Diközü, Ahur köyde çiftçi ayakta kalma mücadelesi veriyor, Sazak'ta da meralarına göz diken devlete karşı mücadele veriyor.

Fatura var hizmet yok 

Sivrihisar Sarıkavak, Elcik, Zey, Karkın, Memik köylerimizin çoğunda telefon çekmiyor, internet yok. Zey'de vatandaşlarımız elektrik hizmeti alamıyor, seslerini duyan yok. Ama her ay yüzlerce liralık fatura gönderiyorlar. Yıllanmış elektrik trofası yıkılmasın diye taşla tututruruluyor.”

"Pancar üreticileri devlete küstürülmüş" 

Çakırözer, bölgenin poları en yüksek şeker pancarının yetiştirildiği Günyüzü bölgesinde de çiftçilerin devlete küstürüldüğünü söyleyerek, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin poları en yüksek bölgelerinden Kavuncu’da şeker pancarı çiftçimiz devletin kendi fabrikasına küstürülmüş. Buradan haykırıyoruz: köylerimizde  çiftçiyi toprağa küstüren, hayvancılığı bitiren ürettikçe kaybettiren bu düzeni değiştireceğiz! Üretenin alın terinin karşığılını aldığı millet iktidarını kuracağız!”