Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, gazetecilerle ile bir araya geldi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Geçtiğimiz günlerde gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Milli Eğitim yatırımlarına onay verdiğini belirten Töre "Emek Mahallesine lise 71 Evler ile Emek arasına yapılacak. 32 derslikli olacak. Yeri tespit edildi. Onay çıktı. Artık, yapım aşamasına geçildi. Bu lise bölgedeki lise sorununu çözecektir" dedi.

Eskişehir'de okullarda ücretsiz yemek uygulaması başlıyor Eskişehir'de okullarda ücretsiz yemek uygulaması başlıyor

Akran şiddetinin önüne geçilmesi için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Pervin Töre, Eskişehir’deki ilkokullardan itibaren her okulda iletişim ve nezaket kulübü kurduklarını belirterek,” Bu kulübümüzde öğrenciler kaynaşacak. İletişim halinde olacak. Akran şiddetinin önüne geçilecek” dedi. Töre, 600’e yakın okulda 160 bin öğrencinin ve 12 bin 500 öğrencinin bulunduğunu belirterek, şunları söyledi;

"Öğrencilerden 700’unun annesi, babası yada ikisi birden cezaevinde bulunuyor. Desteğe ihtiyacı olan çocuk, bir öğretmene bağlı olacak. Öğretmen o çocuğun her şeyi ile ilgilenecek. Devamsızlıklarında niye yaptığını takip edecek. Okul dışında da takip edecek. Onu hayata hazırlayacak"

"Emek’e lise tamam"

Geçtiğimiz günlerde gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Eskişehir’i çok beğendiğini ve Milli Eğitim yatırımlarına onay verdiğini belirten Milli Eğitim İl Müdürü Pervin Töre, "Emek Mahallesine lise 71 Evler ile Emek arasına yapılacak. 32 derslikli olacak. Yeri tespit edildi. Onay çıktı. Artık, yapım aşamasına geçildi. Bu lise bölgedeki lise sorununu çözecektir" dedi. 

"Kayıt parası olmayacak" 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın direkt her okula ihtiyacı kadar bütçe çıkardığını belirten Milli Eğitim İl Müdürü Töre, şunları söyledi;

"Her okulun öğrenci sayısı ve fiziki yapısına göre bütçesi var. Yani, velinin parasal desteğine ihtiyaç yok. Önümüzdeki yıldan itibaren kayıt parası diye bir olay olmayacak. Kayıt parası artık tarihe karıştı" 

"Binin üzerinde patent" 

Teknik Liselerin atölyelerinde ürettiği binin üzerinde malzemeye patent aldıklarını da vurgulayan Töre "Döner sermayeden öğrencilere aylık ödenekte veriliyor. Öğrenci lisede üreterek, öğreniyor. Parada kazanıyor. Teknik lisler çok iyi bir yere geldi" dedi.