Gerçekleşen genel kurul sonrası başkanlığa seçilen Sarıkaya konuğumuz oldu. Sarıkaya, ilk döneminde yapmak istedikleri çalışmaları anlattı.

Sizi tanımayanlar için öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Gürdal Sarıkaya. Eskişehir ili, Günyüzü ilçesi Kayakent Kasabası’nda 3 Ekim 1977’de doğdum. İlköğretim 4. sınıfa kadar Kayakent’te okudum. Sonra Eskişehir’e taşındık. İlkokul 5. sınıfı Terzievler Mahallesi’nde, ortaöğrenimimi Gökmeydan Mahallesi’nde tamamladım. Ziyapaşa Mahallesi Ziyapaşa Yatılı Kuran Kursu’nda 1 yıl Kuranı Kerim ve Din dersleri aldım. Sonra çok sevdiğim ve özendiğim erkek kuaförlüğü mesleğine 1990 yılında Florya Erkek Kuaförü ustam Mustafa Benek’in yanında başladım. 9 sene çalıştım. 1999 yılında kendi salonum Milleninum Erkek Kuaförünü açtım. 23 yıldır aynı adreste şehrimize hizmet vermekteyim. 2003 yılında Millennium Bayan Kuaförü bünyemize kazandırarak şehrimize hem bay hem bayan kuaförü olarak hizmetimize devam ediyoruz. 2007 yılında hayatımda aldığım en doğru karar olan evlilik kararımı Kader Dağdeviren ile hayatımı birleştirerek verdim. Mutlu bir evlilik hayatım var. 14 yaşında ve 7 yaşında iki kız evladım var. Yaşım 45. 

"Odamız bünyesinde akademi kuracağız"       

İlk döneminiz, projeleriniz nelerdir, meslektaşlarınız için ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

11 Ocak 2022 Salı günü meslektaşlarımızın güven oyu ile ekip arkadaşlarımızla beraber görevimizi devraldık. İlk hedefimiz birlik ve beraberliğimizi ve meslektaş dayanışmasını sağlamak, mesleki ve kişisel gelişim eğitimleriyle dolu bir 4 sene yaşayacağız. Sorunlarımızın başında gelen yardımcı eleman ve fiyat dengesizliğini çözmek için ekip arkadaşlarımızla elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışacağız. Bu sorunlarımızı çözmek için odamız bünyesinde akademi kuracağız. Akademide çırak, kalfa ve usta yetiştireceğiz. Eskişehir’imizi Türkiye’nin sanat merkezi haline getireceğiz. 

"1448 üyemize hizmet vereceğiz"

Eskişehir’de kaç kuaför, berber var. Talepleri neler oluyor genelde?

Eskişehir’de 596 erkek berberi, 482 bayan kuaförü, 166 güzellik uzmanımız ve diğer meslek gruplarımızla toplam 1448 üyemiz var. Talepler belirttiğimiz gibi yardımcı eleman, fiyatlar ve eğitim bekleniyor yönetimimizden. 

"Ülkemizin bel kemiği esnaflar her şeyden etkileniyor"

Pandemiden en çok etkilenen meslek grubu arasında yer alıyorsunuz, toparlanma süreci nasıl gidiyor?

Pandemide etkilendik, bayağı zarar gördük, yaramızı sarmadan Rusya-Ukrayna Savaşı baş gösterdi. Bu da bizi çok etkiledi. Henüz daha toparlanamadık. Ne kadar üzücü ki, ülkemizin bel kemiği esnaflar her şeyden etkileniyor. Çünkü ekonomik seviyemiz düşük. Serbest piyasa kurallarından dolayı haksız rekabetler bizi derinden yıpratıyor. 

"Meslektaşlarımızı karşı karşıya getirmeyin"

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Son olarak söylemimde hem halkımıza hem meslektaşlarımıza sesimizi duyurmak isterim. Değerli meslektaşlarımız sizler bizim için çok değerlisiniz, velinimetimizsiniz. Sizlerden ricamız bizler zanaatkarız sizin canlı ressamınızız, hizmetinizin karşılığını verirken lütfen cömert olun. Meslektaşlarımızı karşı karşıya getirmeyin. Mesele kapıyı açıp ‘traş kaç para’ diye sorarlar ve aldığı cevaba karşılık ‘şurada aşağıdaki kuaförde fiyat daha uygun, sen neden pahalısın’ derler. Bu sizin için kazanç değildir. Şunu bilin ki, kuaförünüz ücret, örnek veriyorum, 50 TL der ise siz 60 TL verin, inanın ki bir dahaki tıraşınız daha güzel daha özverili olur. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) der ki, ‘el emeğinin karşılığını alın teri kurumadan veriniz’ der. 

"İnanın kazanan biz olacağız"

Meslektaşlarımıza seslenmek isterim; Değerli üyelerimiz bizler birer zanaatkarız. Yani özel insanlarız. Meslekte yetişmemiz en az dört yılımızı alıyor. Eminim ki hepiniz birbirinizden daha değerli ustalarsınız. Emeğinizin karşılığını alırken tam alın. Rahat ve relaks olun. Biz ticaret yapmıyoruz. Ustalarımızdan öğrendiğimiz mesleğimizi icra ediyoruz. Müşteri bizim için çok önemli. Bizlerde müşterilerimiz için değerliyiz. Hayatlarında mutlaka yerimiz var. Bizler sadece sanatımızı icra etmiyoruz müşterilerimizin bir sırdaşı bir derttaşı, yareniyiz. Tüm üyelerimizden rica ediyorum, el emeğinizin göz nurunuzun hakkını alın. Bazı bilinçaltımızdaki düşüncelerden kurtulalım. Zam yaparsam müşterim kaçar bir daha gelmez diye düşünmeyin. Salonlarınızda müşterilerimize sanatınızın en iyisini salon hizmetinizi en temiz ve en hijyenik olarak sunmaya devam edin. İnanın kazanan biz olacağız. Bizim zanaatımız mesleğimiz dünyanın her yerinde değerli ve geçerlidir. Şükürler olsun rabbimize bizlere modası geçmeyecek sonu olmayan bir meslek nasip etmiş. Sohbetimi sonlandırmadan eskisehirekspres.net çalışanlarına ve özellikle bizlere ulaşan bizlerin kahrını çeken güzel insan Nevin Bulut Atak hanımefendiye şükranlarımı sunar, teşekkür ederim.