Eskişehir’de ses getiren açıklaması ile Bekir Kalır, Eskişehir Ekspres’e değerlendirmelerde bulundu.

Sivrihisar Eğitim Vakfı Başkanı Bekir Kalır yaklaşan genel seçimlere de dikkat çekerek “İlimiz merkezinde en çok yaşayan hemşeri grubu Sivrihisarlılardır. Elbette bir Sivrihisarlı veya birden fazla Sivrihisarlı olan hemşerimizi vekil olarak görmek isteriz bundan daha doğal bir husus olamaz” dedi.

Bekir Kalır şöyle konuştu;

2022 yılını vakfımız açısından son derece başarılı bir yıl olarak geçirdik. Gerek üye sayısındaki artış gerekse hayırseverlerimizin yaptığı bağış  tutarında önceki yıla göre anlamlı artışlar sağladık. Örneklemek gerekirse burs verdiğimiz öğrenci sayısı 92’den 125’e çıktı. Burs tutarını aylık 300 TL’den 450 TL’ye çıkarabildik. Bu yönetim kurulunun amaçlarından birisi vakfımızın mevcut  tanınırlığı ve bilinirliliğini artırmak idi bunu başardığımız kanaatindeyim. Vakfımız artık gerek Eskişehir’de gerekse  Sivrihisarlı hemşerilerimiz  tarafından daha çok biliniyor, faaliyetlerimiz daha yakından takip ediliyor. İllimizdeki kamu kurumları başta Sayın Valimiz olmak üzere, Sivrihisar Kaymakamımızı ve tüm kamu kurumları, belediye başkanlarımız, oda başkanlarımız  ve diğer STK’lar ile ilişkilerini geliştirmiş durumdadır. İlimizde gerçekleştirilen ve davet edildiğimiz her etkinliğe ayrım yapmadan katılma gayreti içinde olduk.

Bağışçı hakları beyannamesini açıklayan ildeki tek vakıfız

Yine 2022 yılında bağışçı hakları beyannamesi açıklayan ildeki tek vakıf konumundayız. Bunu yaparken amacımız şeffaf, hesap verebilir olmak vakfımıza duyulan güven olgusunu perçinlemekti. Sivrihisar’daki okullarımızın ihtiyacı olan beden eğitimi derslerinde kullanılmak için talep edilen spor malzemelerini tedarik ederek öğrencilerimize ulaştırmanın mutluluğunu yaşadık. Yine üniversite hazırlık kitap setleri talep edildi bunları okul müdürlerimize teslim ettik. Bilgisayar bağışı yaptık. Aralık ayı içerisinde öğrencilerimiz bu kışta üşümesin diyerek başlattığımız kampanyamızda 100 öğrencimizin bot ve mont ihtiyacını karşıladık. Bu hizmetimizi 2021 yılında da yapmıştık geleneksel hale getirip her yıl yapmayı istiyoruz. Ramazan ayında geleneksel hale getirdiğimiz yoğun katılım ile iftar programı düzenledik. Davetimiz üzerine milletvekillerimiz, Sivrihisar kaymakamımız, belediye başkanlarımız, önceki dönem milletvekillerimiz hayırsever üyelerimiz ile birlikte olmanın onurunu yaşadık. Yine Ramazan ayında vakfımıza emanet edilen fitre, zekat, erzak yardımlarını Sivrihisar’da Eskişehir’de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalıştık. 

Vakfımıza ulaşan bağış tutarı yüzde 100 arttı

2022 yılında bir önceki yıla göre Ramazan ayında vakfımıza ulaşan bağış tutarı yüzde 100 artış sağlamıştır. Bunu bizlere güvenin göstergesi olarak algılıyoruz. Sayın valimizin, vali yardımcılarımızın, Sivrihisar kaymakamımız, Sivrihisar belediye başkanımızın, Tepebaşı belediye başkanımızın, il milli eğitim müdürümüzün diğer kurum müdürlerimizin ve üyelerimizin katılımı ile sabah kahvaltılı toplantı düzenledik. Bunun için Sayın valimiz Erol Ayyıldız’a ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz 2022 yılında Sivrihisar ve ilimiz ile ilgili gördüğümüz hususlarda, vakfımız ile ilgili hususlarda  basın açıklamalarında bulunduk ve önemsediğimiz konuları kamuoyuna arz etmeye çalıştık burada sesimizi duyuran siz basın mensuplarına şükranlarımızı iletiyoruz.  Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda Umre programı için bir firma ile anlaştık 30 hemşerimize Umreye gitmeleri için aracılık ediyoruz. Nasip olur ise 11.2.2023 tarihinde Umre ziyaretimiz başlayacak 25.02.2023 tarihinde döneceğiz.

Gençler önceliğiniz onlar için bu yıl neler yaptınız?

Eğitim ve gençler bizim odaklandığımız ana faaliyet konularımızdandır. Biliyorsunuz artık burslarımızı Sivrihisar’da okuyan takdirname derecesine ulaşan lise öğrencilerimize de vermeye başlamıştık bu sene bunu genişlettik. Öğrencimizi lisede desteklemeye başlayıp üniversiteyi kazanması halinde burs desteği sağlamaya devam etmek istiyoruz. Ana amacımız öğrencilerimiz arasında farkındalık yaratmalarını sağlamak ve başarıyı ödüllendirmektir. Diğer yaptıklarımızı 2022 yılında faaliyetlerimizde ifade etmeye çalıştım.

Üyelerimize teşekkür ediyorum

Üye sayınızda değişiklik var mı? Vakıf çalışmalarınızda üyelerinizle uyumlu hareket edebiliyor musunuz?

Üye sayımızda artış elbette var, olmaya da devam edecektir. Üye sayısından daha ziyade şu hususun vurgulanmasında fayda görüyorum üyeniz çok olabilir lakin üyeleriniz  taahhütlerini yerine getirmez ise üyelerinizin  sayısının çok olması benim için açıkçası  çok bir anlam ifade etmiyor.  Vakfımızın gerek aylık aidat gerekse taahhüt edilen burs bağışlarındaki tahsilat oranımız yüzde 95 oranındadır. Bu oran gerçekten kolay kolay bir STK’nın yakalayabileceği oran değildir. Üyelerimizin bu duyarlı davranışlarından dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır.

Açıklamamız ses getirdi

En son açıklamanızda siyasilere seslendiniz. “Yaklaşan genel seçimlerde tüm siyasi partilerin gösterecekleri milletvekili adaylarının Eskişehir’de ikamet eden ilimizi bilen, tanıyan adayların olmasında yarar olduğu kanaatindeyiz” dediniz. Ve uzun süredir de TBMM’de Sivrihisarlı olan bir vekil bulunmuyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Tabi ki basın açıklamamızda herkesin kendi aralarında söylediklerini biz yüksek ses ile ifade ettik. Bu hususta Eskişehir kamuoyunda karşılığını buldu ve ses getirdi. Herkese saygımız sonsuz herkese eşit mesafedeyiz. Gönlümüzden geçenleri dile getirdik. Bu açıklamadan sonra hiç eleştiri almadığımız gibi pek çok teşekkür ve tebriklerini ileten geri bildirimler aldık. Buradan da yaptığımızın  doğru olduğunu  teyit etmiş olduk.

Elbette bir Sivrihisarlı hemşerimizi vekil olarak görmek isteriz

İlimiz merkezinde en çok yaşayan hemşeri grubu Sivrihisarlılardır. Bu durum nüfus işleri genel müdürlüğünden belgelenmiş bir gerçektir. Bunu vurgulayarak listelerinde Sivrihisarlı adaylara yer veren siyasi partilerin alacakları oy sayısını artıracağı, bu realiteyi göz önünde bulundurulmasının gerekliliğinin vurgusunu yaptık. Elbette bir Sivrihisarlı veya birden fazla Sivrihisarlı olan hemşerimizi vekil olarak görmek isteriz bundan daha doğal bir husus olamaz. Bu hususu kim istemez ki, mikro milliyetcilik yaptığımız söylendi doğru evet mikro milliyetçilik yapıyoruz. Lakin yine açıklamada vurguladık vakfımız siyaset üstüdür böyle olmak zorundadır olmaya devam edecektir.

Her zaman sahada olmalarını isteriz

Yaklaşan seçimler öncesi her partiden siyasetçi mutlaka sizleri ziyaret edecektir. Talepleriniz ne olur?

Eğer adaylar ziyaret eder ise talep demeyelim de rica etmek babında  seçilmeleri halinde Eskişehir’imizin ve tüm  ilçelerimizin sorunlarıyla yakından ilgilenmelerini, çözüm bulmalarını, her zaman sahada olmalarını ifade ederek  başarılar dileriz.

Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Son olarak ne derim her zaman dediğim gibi tüm hayırsever üyelerimize,vakfımızın kurucularına, şimdiki yönetim kurulu üyelerimize,diğer kurullarda görev alan üyelerimize, kadın kollarımıza bu vakıf için yaptıkları her anlamda katkılar için teşekkür ederim.size ve nezdinizde basın mensuplarına teşekkür ederim.  Vakfımız tüm hemşerilerimiz arasında birleştirici, dayanışma ve yardımlaşmanın en güzel örneğini sağlamaktadır. Ülkemizin her ilinden vakfımızı tanıyan bilen hemşerilerimizin teveccühlerine minnettarız.Artarak devam eden desteklerinden dolayı şükranlarımı sizlerin aracılığıyla bir kez daha iletmek isterim. Helallik isterim haklarını helal etsinler. Bu mülakatın yapıldığı gün üç ayların başladığı gündür. Mübarek üç aylar devamında Ramazan ayının tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını canı gönülden dilerim.