Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış, Gazete Eskişehir Ekspres'in Ocak-2023 sayısına konuk oldu.

Metin Kamış, “Eczane önlerinde vatandaşlarımızın oluşturduğu kuyruğun ana sebebi son aylarda çok üst düzeylere ulaşan ilaç yokluğudur. Bizler eczacılar olarak bu süreçte hastalarımızla karşı karşıya kaldık. Lakin sorun bizden kaynaklanmıyor” dedi. 

Son günlerde yaşanan ilaç sıkıntısı ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Kamış, “Eczane önlerinde vatandaşlarımızın oluşturduğu kuyruğun ana sebebi son aylarda çok üst düzeylere ulaşan ilaç yokluğudur. Bu sorunun başlıca sebebi ilaçta uygulanan Euro kurunun 15 Aralık tarihine kadar 7.86 TL olmasıydı. Bu tarihte bu orana yüzde 36.77 zam geldi. Sıkıntının ilaç üreticilerinin ilacı ticari bir meta olarak görmesinden kaynaklı Bakanlığın belirlediği Euro kuruyla reeldekinin arasındaki farktan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz.Bizler eczacılar olarak bu süreçte hastalarımızla karşı karşıya kaldık.Lakin sorunun bizden kaynaklanmadığını defalarca anlattık.

Nöbetçi eczane sayısı artıyor

İlaç tedarik etmede yaşanan sıkıntılar ve nöbetçi eczanelerin önünde oluşan kuyruk hakkında konuşan Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış, Eskişehir’de nöbetçi eczane sayısının yılbaşından itibaren artırılacağını belirtirken, “En basit ağrı kesici ateş düşürücüler bile bulunamıyor. Ticari ismini vermeyeceğim, halkımızın yıllardır kullandığı bir ağrı kesici bile haftalardır piyasada yok. İlaçların olmayışından dolayı ortaya çıkan problemin sebebi hiçbir meslektaşım değildir. İnfluenza A hastalığının yoğun şekilde etki gösterdiği şu günlerde eczanelerde yoğunluk yaşanıyor. Bazı ilaçlarda yaşanan tedarik etme sorununun da çoğalmasıyla eczanelerde uzun kuyruklar oluştu. İlimizde uzun zamandır 6 nöbetçi eczane hizmet veriyor. Bu sayı normal şartlarda yeterli oluyordu. Fakat bu olağanüstü zamanda hastalarımızın mağduriyet yaşamaması için İl Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız toplantı sonucunda nöbetçi eczane sayılarını artırma kararı aldık. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren gece saatlerinde 6 yerine 7 eczane nöbetçi olacak. Nöbetçi eczane sayısındaki artış her ne kadar az olsa dahi, işlek bölgelerdeki yoğunluğu en aza indirecek” dedi. 

Kamış: Hastalarla biz eczacılar karşı karşıya kalıyor

9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış “Sorunu Türk Eczacıları Birliği defalarca Sağlık Bakanlığı ile görüştü ve sıkıntılarımızı anlattı. Kur güncellemesi de bu görüşmelerden sonra geldi. Bu günümüzü kurtaran bir çözümdür. Kalıcı çözüm için İlaç Fiyat Kararnamesinin tamamen değiştirilmesi gereklidir. Bu süreçte tabi ki hastalarla biz eczacılar ve personellerimiz karşı karşıya kaldı ve kalıyor. Bu sıkıntının bizden kaynaklanmadığını vatandaşlarımıza sürekli anlatıyoruz. Biz eczacılar mesleki yeminimiz gereği işimizin vicdani yönünü ön planda tutarız. Bir hastaya ilacınız yok demek bizi de bir o kadar üzer. Vatandaşlarımızın ilaç yoklarının eczacıların olmadığını bilmesini isterim” dedi.