CHP Eskişehir il başkan adayı Talat Yalaz “Beş yıldır CHP Tepebaşı ilçe yönetimindeyim. Bu süre zarfında sırasıyla gençlik ve gençlik örgütlenmesinden sorumlu başkan yardımcılığı, ilçe sekreterliği son olarak da örgüt ve örgütlenmeden sorumlu başkan yardımcılığı görevlerinde bulundum. Bugün karşınızda ise il başkan adayı olarak bulunuyorum. Biliyorsunuz sürecin başında ortak aday ile bu kongrenin yapılması için çaba sarf ettik. Bu hususta çabalarımız son derece samimiydi. Bence yenilgi ile sonuçlanan ve hemen akabinde yerel seçimler ile devam edecek olan bir kongrenin; kırgınlıkların ve ayrışmanın gölgesinde geçmemesi gerekirdi. Ancak bu mümkün olmadı. Bu nedenle yine de seçilecek olan yönetimin sanki ortak adaymışçasına kucaklayıcı ve tarafsız olması gerekmektedir” dedi.

Yalaz şöyle devam etti;

“Değişim tartışmalarını da sağlıklı bir zemine oturtmak gerekmektedir. Yeni bir Cumhuriyet yüzyılına başlıyoruz. Cumhuriyetle birlikte artık partimizde asırlık bir partidir. Çağın gereklerine hem kendimizi hem de partimizi uydurmak zorundayız. Yeni yüzyılda değişim kaçınılmaz ve gereklidir. Samimi ve ilkeli bir değişime ihtiyacımız vardır”

İYİ Partili Gürol Yer: Murat Özcan Eskişehir halkı ile dalga geçiyor İYİ Partili Gürol Yer: Murat Özcan Eskişehir halkı ile dalga geçiyor

Talat Yalaz sözlerini şöyle noktaladı;

“Tarafsızlık çok önemli. Burada seçilecek il yönetimi partiyi yerel seçimlere götürecek. Bu sürecin iyi yönetilmesi ve tüm örgütün sürece dahil edilmesi gerekiyor. Göreve geldikten sonra tüm örgütü kucaklayacak ve yerel seçimler için genç, dinamik, aynı zamanda tecrübeli ve Atatürk ilkelerine bağlı bir ekiple birlikte terimizin son damlasına kadar çalışacağız. Yılmaz Büyükerşen’in ve başarılı ilçe belediye başkanlarımızın marka haline getirdiği, hepimizin gurur duyduğu ve ilklerin şehri olan, kültür başkenti olan, kuruluşun ve kurtuluşun şehri olan Eskişehir’imizi rant siyasetine, gericilere ve Atatürk düşmanlarına bırakmayacağız. Belediyelerimizi vermeyeceğiz”