Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak çalıştığım kurumlarda öğrenci velilerimle yaptığım görüşmelerde, velilerimin ebeveyn olarak çocuk yetiştirirken özellikle teknoloji kullanımı konusunda çocuklarına rehber olmakta zorlandıklarını fark ettim. Öğrenci velilerimin dijital rehber olma konusunda yaşadıkları sorunları tüm ebeveynlerin de yaşadığını anladığımda bir proje hazırlamaya karar verdim.

2018 yılında Eskişehir Valiliğinin 30.05.2018 tarih ve 10505771 sayılı oluru ile Eskişehir ilinde resmi/özel tüm eğitim kurumlarında öğrenci velilerine verdiğim "Dijital Kültürde Çocuk Yetiştirmek" isimli bilgilendirme seminerleri ile başlattığım projem, zamanla Ankara, İstanbul, Bilecik illerinde yayınlaştırılarak seminerler ve konferanslar aracılığıyla toplamda 36 okulda 2935 ebeveyne ulaşmamı sağladı. Seminerlerde ve konferanslarda ebeveynlerin sordukları soruları Türkiye’de alanında uzman Çocuk Psikologlarına, Psikolojik Danışmanlara yönelterek uzmanların verdikleri yanıtları işleyerek ebeveynlerle paylaştım.

Projenin geliştirilerek tüm Türkiye’deki ebeveynlere yaygınlaştırılması amacıyla Türkiye Bilişim Derneği Eskişehir Şube Başkanı Av. Dr. Barış GÜNAYDIN ile yaptığımız çalışmalar sonucu projenin çıktıları olarak E-beveyn Atöyleleri, seminerler, konferanslar düzenlemeye, dijital içerikler hazırlamaya ve “E-beveyn Rehberi” isimli kitap hazırlamaya karar verdik. 1 yıl süren ortak çalışmalarımızın sonucunda, ebeveynlerden gelen talepleri dikkate alarak “E-beveyn Rehberi” isimli ortak kitabımızın ve ebeveynlerin dijital rehber olma yolunda ihtiyaç duyacakları araçlar, çocuklarının öğrenme becerilerinin, dijital yeterliklerinin gelişmesinde katkı sağlayan uygulamalar hakkında uygulamalı e-beveyn atölyelerinin içeriklerini hazırladık.

E-beveyn Rehberi kitabında, “21. yüzyıl çocuklarının dijital yaşamda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için dijital rehber nasıl olunur? Siber zorbalık, internet, sosyal medya, dijital oyun ve ekran bağımlılığı gibi dijital kültürün tehlikeleri ile baş etme stratejileri ve bu tehlikelere karşı anne babalara düşen sorumluluklar nelerdir? Aile içinde bilinçli ve güvenli teknoloji kullanım kültürü nasıl kazandırılır? Dijital teknoloji kullanım kültürü kazandırma konusunda, anne babalara düşen görev ve sorumluluklar nelerdir? Dijitalleşen aile yaşamında çocukların sorunları ve ebeveynlerin sorumlulukları nelerdir? Dijital dünyada başlıca hukuki sorunlar ve hukuksal açıdan çocukları bekleyen tehlikeler nelerdir? Özel hayatın gizliliği, kişisel veri kullanımı konusunda yasal düzenlemeler ve haklar nelerdir? Kişisel veriler nedir ve nasıl korunur? Bilişim suçları, yasal haklarımız ve başvuru yolları nelerdir? Ebeveynlerin çocuklarına önerebileceği çocukların 21. yüzyıl öğrenme becerilerinin gelişmesinde önemli katkılar sağlayan örnek ücretsiz çevrimiçi kodlama araçları nelerdir? Çocukları dijital dünyanın tehlikelerinden korumak amaçlı ebeveynlerin kullanabileceği örnek ücretsiz denetim araçları nelerdir?” konularını ele aldık.

Aile içi iletişim, çocuk psikolojisi, bilişim hukuku, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı, ekran, internet, sosyal medya ve dijital oyun bağımlılıkları, siber zorbalık, çevrimiçi kodlama araçları, ebeveyn denetim araçları konularında dijital rehber olmak isteyen, çocuk yetiştirirken somut ve uygulanabilir çözümler arayan herkesin Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılıktan çıkan kitabımızı okumasını tavsiye ediyorum. Kitabımızı kitapyurdu.com internet adresinden “Dijital Dünyanın Çocuklarına Ebeveyn Olmak Mümkün mü?” ismi ile aratarak erişebilirsiniz.