Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, hayata geçirdikleri ve hedefledikleri projeleri Eskişehir Ekspres’e anlattı.

Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, göreve geldiği günden bu yana yapmış olduğu çalışmaları, 56 seçim vaadi ve projelerinin tamamlanma aşamalarını Gazete Eskişehir Ekspres okurları için paylaştı. 

Başkan Koyuncu, “İlçemizde istihdamı arttırmak için çalışıyoruz. 9 olan fabrika sayısı şu an 24 oldu. 385 olan istihdam bin 150’ye ulaştı. Fabrikaların tam faaliyete  geçmesiyle 2023 hedefimiz 2023 kişiye istihdam sağlamaktır” diye konuştu. 

Göreve geldiğiniz günden bu yana gerçekleştirdiğiniz projeleri ve yine bundan sonraki süreçte gerçekleştirmek istediğiniz projeleri açıklar mısınız?

Göreve geldiğimizde ilk işimiz ilçemizin ihtiyaç duyduğu 56 seçim vaadimizdeki projeleri hızla hayata geçirmek oldu. 56 seçim vaadimizdeki projelerin 42’sini gerçekleştirdik. Bunlar haricinde seçim vaadimizde olmayıp hayata geçirdiğimiz birçok projemiz var. Yapılmayanları yapmak, ‘Gurbetin Başkenti’ni her alanda parlayan bir yıldız haline getirmek için tüm kamu kuruluşlarımızla birlikte düşünüp, ortak akılla ilçemiz için hizmet vermeye devam ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz bazı projelerimizden kısaca bahsedeyim. İlçemizde istihdamı arttırmak için 2019’dan önce 9 olan fabrika sayısı şuan 24 olmuş, 385 olan istihdam bin 150’ye ulaşmış hatta fabrikaların tam faaliyete geçmesiyle 2023 hedefimiz 2023 kişiye istihdam sağlamaktır. OSB 1. ve 2. genişleme alanı dolmuş olup 1 milyon 600 bin metrekare alana 3. genişleme alanın kamulaştırılması için çalışmalarımız başlamıştır. Ve dünyanın sayılı fabrikaları yatırım için Emirdağ OSB’yi tercih ediyor. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıp her alanda kendini geliştirmesi için, yarı olimpik yüzme havuzu, biri kapalı ikisi açık halı saha, içerisinde Bilim ve Fen Müzesi’nin de yer alacağı gençlik merkezi, 500 kişilik kapalı spor salonu, şehir kütüphanesi inşa ettik. Kültür, spor gezileri ve festivallerle onların sosyal hayatlarına da dokunuyoruz. 

Vizyon projelerimizi hayata geçiriyoruz

Kadınlarımızın sosyalleşebileceği ve ekonomik hayata aktif katılımını sağlayacak, Aziziye Kültür ve Sanat Merkezi, kadın kooperatiflerini onların hizmetine sunduk. Kadınlarımızın haftalık yorgunluklarını atabilmeleri için Bolvadin Termal’e günü birlik ziyaretler düzenliyoruz.  İlçemizi modernleştirmek için, şehir girişleri, kapalı pazaryeri ve yöresel ürünler pazarı, ticaretin kalbinin attığı Uzun Çarşı’nın üzerinin kapatılması gibi projelerimizi hayata geçirdik.  2021‘in vizyon projelerimizden olan kapalı pazaryeri ve yöresel ürünler pazarı yaklaşık olarak 3 bin metre kare  kapalı alana sahip, içerisinde 69 adet dükkan bulunmakta olup  7 Aralık’ta halkımızın hizmetine sunulmuştur.  7 metre genişliğinde, 145 metre uzunluğunda, bin 65 metre kare kapalı alanı estetik tasarım, kompozit malzeme ile Uzun Çarşı’nın üzeri kapatılmıştır. Kadın emeğini değerlendirmek, kadınları ekonomiye katmak, istihdamı artırmak gibi hedeflerle Emirdağ Kadın Kooperatifleri kurduk.

İlçe tarihimizin en kapsamlı asfalt çalışmasını başlattık

Daha sağlıklı ve temiz olan doğalgazı ilçemize getirmek için ilçe başkanlığı döneminde çalışmalarına başladığım, göreve geldiğimde ise yüzde 5 olan doğalgaz hattı şuanda yüzde 60’a ulaşmış durumdadır. 2022 yıl sonu hedefini yüzde 80 olarak belirledik. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın daha kaliteli ortamlarda eğitimlerini devam ettirmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli bir şekilde yeni okul yapımlarına, Mithat Paşa Ortaokulu, Yeni Anaokulu, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi devam ediyoruz. Bin 400 öğrencimize ‘İyi ki Varsın Eren’ filmini izlettik. Okuduğunu anlama yarışmaları kapsamında 2 bin 800 öğrencimize ödüllü yarışmalar düzenledik. Yeni hükümet binasını ihalesi yapıldı. İlçemize yakışır Emirdağ Meydan İş Merkezi’nin inşaatı başladı. Ve yine ilçe tarihimizin en kapsamlı asfalt çalışmasını başlattık. Alt yapı çalışmaları tamamlanıp doğalgaz döşenen ana arterdeki yolları asfaltlıyoruz. Bu kapsamda Horan Caddesindeki asfalt serim çalışmaları bitmiş olup Mezar Yolu Caddesinde asfalt serim çalışmaları devam etmektedir.

Eskişehir’de Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin büyük bölümü Emirdağlı,  Eskişehir’de yaşayan hemşerilerinizle görüşme fırsatınız oluyor mu?

Yoğun tempoda çalıştığımız için çok sık olamasa da düzenlenen etkinliklere katılıp hemşehrilerimizle bir araya gelmeye gayret ediyoruz.

Hizmet edebilmek bizler için bir onurdur

Çalışmayı çok seviyorsunuz, hiç yoruldum dediğiniz oldu mu?

Halka hizmet Hakk’a hizmettir düsturuyla yola çıktığımız için çalışmak bizleri daha da güçlendiriyor. Emirdağ sevdalısı biri olarak kadim şehrimize hizmet edebilmek bizler için bir onurdur. Bu konuda yoruldum demek bizlere yakışmaz, hizmet hep hizmeti getirecek bizlerde çalışmaya devam edeceğiz.

Büyük küçük herkes doyasıya eğlenecek

Bu ay gurbetçi festivali de gerçekleşecek, ne gibi etkinlikler bekliyor vatandaşları?

Emirdağımızda pandemi nedeniyle ara verilen gurbetçi festivali iki yıllık aranın ardından yeniden başlayacak. 12 - 17 Temmuz arasındaki Festivalde pek çok ünlü sanatçı sahne alacak. Geniş bir müzik yelpazesinin sunulacağı festivalde, ünlü sanatçılar, DJ performansları, alışveriş çadırları, lunaparklar, sergiler, yarışmalar, yöreye özgü lezzetlerin yer aldığı stantlar, el sanatları, alan etkinlikleri, çeşitli gösteriler, sürprizler ve çok daha fazlası ile gerçekleşecek olan Emirdağ Gurbetçi Festival’i birbirinden başarılı performansların yanı sıra eğlenceli birçok aktiviteye de ev sahipliği yapacak. Büyük küçük herkesin doyasıya eğleneceğini umuyorum. Tüm hemşerilerimizi birbirinden renkli görüntülerin yaşanacağı festivalimize davet ediyorum.

Tüm enerjimizle çalışmaya devam ediyoruz

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Sadece bana oy verenlerin değil, çözüm için tüm hemşehrilerimizin dertlerinin odağındayız. Durmadan, yorulmadan ben ve ekibim tüm enerjimizle çalışmaya devam ediyoruz. Emirdağ’ın bir evladı olarak yaptığımız hizmetlerle hemşehrilerimizin gönüllerinde taht kurabilmek en büyük arzumuzdur. Teşekkür ederim.