Memleket Partisi Eskişehir İl Başkanı Baki Dündar, parti çalışmaları ve hedefleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Parti çalışmalarınız nasıl gidiyor, neler yapıyorsunuz anlatır mısınız?

Şubat ayında il kongremizi yaptık. Kongremizi yaptığımız tarihten bu tarafa örgütlenmenin daha fazla üzerinde durmaya başladık. İlçe örgütlenmelerimizi tamamlamamız gerekiyor. Hedeflerimiz arasında ilçe örgütlenmelerimizi tamamlamak var. Tabi ki üye yapma yoğunluğumuz var. Bu konuda halkımızın daha kolay ulaşımını sağlamak için hem internet hem de fiziki imkanlarla bize ulaşmalarını sağlayacak yöntemler üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın başında esnaf ziyaretlerimiz ve açmış olduğumuz stantlar geliyor. Partimizi tanıtmak, örgütlenmeyi tamamlamak ve üye sayımızı artırmaya yönelik faaliyetlerimiz hızla devam ediyor. 

"Vatandaşda Maliye Bakanı’nın gözündeki geleceği göremiyoruz"

Esnaf ziyaretleriniz oluyor, esnafların en büyük şikayetleri ya da beklentileri neler, sizlerden ne talep ediyorlar?

Artık çok bariz olarak herkesin hissettiği durumlar var Türkiye’de, ekonomik durumlar… Bundan en çok etkilenen vatandaşlar olsa bile, küçük ve orta ölçekli esnaf da çok etkileniyor. Hatta sanayici de oldukça çok etkilenmeye başladı. Çünkü küçük ve orta ölçekli esnaf bazında baktığımızda bir kere işletme maliyetleri çok arttı. Doğalgaz ve elektriğe son dönemlerde yapılan hem ardı ardına hem de yüksek oranlarda zamlar… Tabi ki bunlar esnafın özellikle hizmet ve üretim maliyetlerini çok etkiliyor. Bu da vatandaşa zam olarak yansıyor. Bundan esnaf da muzdarip. Esnaf hem evinde hem işyerinde bu zamlardan etkileniyor. Yapılan zamlar yüksek oranda ve sık yapıldığı için vatandaşa hizmet bedeli ya da ürün bedeli olarak yansıtmak da zor oluyor. Bir ikilemde şuanda esnaf. Yani ne yapacağını şaşırmış durumda. Birçoğu maalesef işyerlerini kapatmak durumunda kaldı. Esnaf ziyaretlerinde vatandaşda, Maliye Bakanı’nın gözündeki geleceği göremiyoruz. Realitede, mevcut yaşadığımız günlük hayatta, hakikaten esnaf mevcut durumların kendi kendine üstesinden gelmekle meşgul olmakta. Ne hayatından ne yaptığı işten memnun. Ne  de müşteriye verdiği hizmetten memnun.  Maliyetler arttıkça aynı kalitede hizmeti ve ürünü vatandaşa sunamıyorsunuz.

"Gösterilen teveccüh bizleri çok daha fazla umutlandırıyor"

Ziyaretlerde partinize ilgi alaka nasıl?

Sadece Eskişehir’de değil Türkiye’nin genelinde partimize teveccüh çok fazla. Bunu bizzat genel başkanımızın yurt içi ziyaretlerinde çok net görebiliyoruz. Özellikle gençler ve kadınlar Memleket Parti’sine çok ilgililer. Aslında gençler ve kadınlar siyasete maalesef en az ilgi duyan ve aktif siyasetin içinde en az yer alan guruplar. Bu en az siyasete ilgi duyan ancak son 2023’de yapılacak seçimleri çok etkileyecek iki seçmen gurubunun bize gösterdiği teveccüh bizleri çok daha fazla umutlandırıyor. 

"Ciddi anlamda üye kaydı var"

Eskişehir’de üye kayıtlarınız nasıl gidiyor?

Verilerimizi en baştan bu yana karşılaştırdığımızda ciddi anlamda bir üye kaydı var. Bunun sürekliliği konusunda ben de yönetimimdeki tüm arkadaşlarım mutabıkız. İlçeleri de dahil etmeye çalışıyoruz buna. Mart ayı başında başladığımız üye yapılanması bize çok ciddi anlamda ümit ve heves verdi bunun artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Aslında hedefim Haziran sonuna kadar bin üyeye çıkmak ve yılın kış aylarına kadar da bunu ikiye katlamak… Bunun için de çok çalışmamız gerekiyor. Bu konuda sadece yönetim kurulunun değil parti içinde Türkiye’nin geleceğini kurtarmak ile ilgili çok fazla kendisini yönlendirmiş adapte etmiş arkadaşlarımız var. Bunlarında etkisiyle üye sayımızı belirli rakamlara çıkartabileceğimizden ben ümitliyim. Bu konuda gereken ne ise yapmaya gayret ediyoruz. 

"2023 seçimi sürprizlerle dolu bir seçim olacak"

Bir de kararsız seçmen var, onlara nasıl seslenmek istersiniz?

Bunda hem iktidar hem de muhalefet kararsızları yaratan kesim. Çünkü vatandaş iktidardan umduğunu bulamadığı gibi muhalefetten de beklentilerini karşılayacak bir bakış açısına sahip değil. Hem iktidarın hem muhalefetin yarattığı bir kararsızlar gurubu var. Ve hatta bu oran çeşitli kamuoyu yoklamalarında farklı çıksa bile yüzde 20 ile yüzde 30 arasında bir rakam. Buna da baktığımız zaman bir partiyi iktidara getirebilecek bir rakam. Bu rakama baktığımızda şu sonuca varmak lazım. Hem iktidar hem muhalefet vatandaşın gelecekle ilgili beklentisini tatmin etmiyorsa o zaman yeni bir arayış içerisinde olacaktır. İşte o arayış içinde Memleket Partisi kendi mevcudiyetini hissettirmeye başladığı gibi halka umut olmakla ilgili yaptığımız çalışmalarda, kararsızların büyük bir kesimini çekebilecek bir parti izlenimini hem vatandaşın gözünde, hem de biz siyaset yapanlar olarak bu imajı yaratmış durumdalar. Kararsızların büyük bir çoğunluğu bir partiye muhakkak oy verecek. Bu seçim 2023’de yapılacak olan seçim çok sürprizleri de getirebilir. Biz de dahil olmak üzere bu sürprizin içinden başka partilerde parlamentoya girme ihtimali yüksek olma konusunda benim bir beklentim var şahsen.

"Gençlerin ilgisini siyasete çekmek lazım"

İlk defa oy kullanacak gençlere ne söylemek istersiniz?

Gençler her toplumda olduğu gibi bizde de hakikaten büyük bir çoğunluğu temsil ediyor. 2023’de oy kullanacak genç sayısı oldukça fazla. Gençlerin siyasete bakış açısını çok farklı değerlendirmek lazım. Ve aslında çok da geniş bir konu. Çok fazla siyasete ilgisi olmadığını düşünebileceğimiz gibi aslında sosyal medya üzerinden de siyaseti takip eden bir gençlik var. Bu gençliğe kendimizi iyi anlatmamız gerekiyor. Çünkü, 1980 sonrası durumu ele aldığımızda o dönemden gelen y ve z kuşağı hep ekonomik olsun 80 öncesi olaylardan olsun ailesinden çevresinden eğitiminden etkilenerek bugüne kadar geldiler. Onun için siyasete ilgilerini çekmek lazım siyasi partiler olarak. 

"Gençlere yapacaklarımızı anlatıyoruz"

Fakat onların dünyaya bakış açısı itibariyle bunu yapmak lazım. Çünkü, onların yaşlı kuşağa göre bakış açıları çok farklı. Yani onlar için lider önemli, parti programı önemli. Parti liderinin sosyal medyada yaptığı çalışmalar önemli. 2023 seçimlerinde oy kullanacak gençlere programlarımızı anlatmaya faaliyetlerimizi tanıtmaya, gelecek adına hem gençler hem de Türkiye için ne yapabileceğimizi ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu anlamda genel başkanımızın ziyaretlerinde birebir teveccühlerine de şahit olarak ve onların siyasete ulaşma kanalı olan sosyal medya aracılığıyla da 2023’de yeni oy kullanacak gençlerin biz gözde bir partisi olacağımıza kanaat getirmiş kişileriz. 

"Diğer partilerin ne yaptığından ziyade kendi yaptığımıza bakıyoruz"

Seçimlere az kaldı, Eskişehir hedeflerinizde neler var?

Dışarıdan bakıldığında Eskişehir zor bir yer. Çünkü hem genel iktidar hem yerel iktidar Eskişehir’de söz sahibi.  Milletvekili sayısına baktığınız zaman mevcut iktidarın daha etkin olduğunu görüyorsunuz. Yerel siyasete baktığınızda ise muhalefet partisinin daha etkin olduğunu görürsünüz. İlk yapılacak seçimler Cumhurbaşkanlığı ile milletvekili seçim. Bizim partide anlayışımız şu biz diğer partilerin ne yaptığından ziyade kendi yaptığımıza bakıyoruz. Yerelde de genelde de hangi parti güçlü olursa olsun ilk önemsediğimiz konu değil. İlk önemsediğimiz konu gençlik başta olmak üzere Türkiye’nin geleceğini kurtarmakla ilgili neler yapacağımızı planlamak. O yüzden biz ne yapacağımıza bakıyoruz. Ne yapabilirize bakıyoruz. Buna odaklandığımız zaman yerel ve genel siyasi iktidarlara alternatif olabileceğimizi ve bunun vatandaş tarafından görülüp benimseneceğini düşünüyoruz. 

"Genel Başkanımızı Cumhurbaşkanı yapmak ana hedefimiz"

Türkiye genelinde hedefimiz ilk seçimlerde parlamentoda söz sahibi olabilmek. Biz parlamentonun içinde olmak istiyoruz. Hedeflerimizin başında bu var. Genel başkanımız Sayın Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı yapmak istiyoruz. Genel Başkanımızı Cumhurbaşkanı yapmak ana hedefimiz, parlamentoda olmak da ikinci hedefimiz.  Eskişehir’de bunun için ne yapılması gerekiyorsa bu hedeflerimiz doğrultusunda gereken çalışmayı yapmaya gayret ediyoruz.

"Yapılanları gözlemliyoruz"

Peki yerel seçimlerde hedefleriniz nelerdir?

Yerel seçimlerde de, biz şuan mevcut çok uzun süreden beri belediye yönetimlerini devam ettiren partinin belediye başkanlarının tabiî ki yaptıklarını gözlemliyoruz. Verdikleri hizmet itibari ile Eskişehir’in kazanımları olup olmadığına bakıyoruz. Bunları takip ediyoruz. Biz her siyasi hedefte alternatif olmayı tercih ediyoruz. Çünkü eleştirmek kolay, olumsuzlukları söylemek kolay. Fakat bunların karşısına bir alternatif koymadığınız zaman bunun bir getirisi yok vatandaşa. Merkezde üç belediye her ne kadar çok uzun süreden beri aynı partiye ait olsa bile burada da her üç belediyeyi alabilecek şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. 
İttifakların aslında Türkiye’ye sağladığı böyle bir zarar var…

İttifaklarla ilgili ne söylemek istersiniz?

Genel siyasette eleştirdiğimiz bazı konular var ittifaklarla ilgili. Şu anki durumumuz itibari ile biz 2023 seçimlerine her hangi bir ittifaktan olmadan girmeyi planlıyoruz. Fakat tabiî ki siyaset zamanla ölçtüğünüzde yarın öbür gün bile ne olacağı belli olmaz. Türkiye’nin istikbali yararı için ne yapılması gerekiyorsa onu da yapacağız. Bugün ki kararımız tek parti olarak girmek olsa dahi gelişen siyasi konjöktür itibari ile belirli yapıların içinde olabiliriz. Biz aslında diğer partilere göre hem felsefemizi hem programımızı, hem politik hedeflerimizi rahatça yapabiliyoruz. AK Parti MHP ittifakında MHP AK Parti ile hemen hemen özdeş. Yani kendi siyasi felsefini yapamadığı gibi yapmak da istemiyor öyle bir beklentisi de yok. Diğer tarafta ittifaklara baktığınızda da ikisi de özgürce siyaset yapamıyor. Gelen dört partide kendi siyasi bakış açılarını yansıtan bir siyaset maalesef yapamayacaklar. İttifakların aslında Türkiye’ye sağladığı böyle bir zarar var. Biz bunların dışında kendi programımız ve politikalarımız bazında siyaset yapabiliyoruz. 

"Neden Memleket Partisi?"

Vatandaşlar partinize neden oy vermeli?

Bir kere bizim iki tane kırmızı çizgimiz var bunu her yerde söylüyoruz. Türkiye’nin aslında bu iki çizgiye ihtiyacı var. Bir Atatürkçülük, iki laiklik. Bu coğrafyada bu iki temeli hangi siyasi parti olursa olsun kendisine temel hedef almazsa bu iki değerin korunması ile ilgili Türkiye demokrasiye ulaşamaz. Türkiye hukukun üstünlüğüne ulaşamaz. Türkiye hukuk ve demokrasi olmadığı zaman ekonomik durumunu da güçlendiremez. Laf olsun diye söylenen bir kelime değil, gerçek Atatürkçülerin partisiyiz biz. Bu ilkeleri kırmızı çizgi olarak adletmiş bir partiye vatandaşlarımızın oy vermesi gerekiyor. Demokrasi ve hukuk altında her konunun çözülebileceğini düşünüyorsak terörizme karşı olanlar da bu partiye oy vermesi  lazım. Çünkü biz terörizmin de her türlüsüne karşıyız. Siyasi rant yıllardan beri Türkiye ekonomisini çöküntü hale gelmesinde çok büyük etkendir. Biz siyasi ranta da karşıyız. Çünkü bu ülkenin ekonomik gelirlerinin milli gelir bazında herkese dağılması ile ilgili ekonomik tedbirlerimiz var. Siyasi ranta karşı olduğumuz için de vatandaşlarımız bize oy vermesi lazım. Kadına şiddet, çocuk istismarına karşı olduğumuz için bize oy vermeleri lazım. Nesil olarak gelecek nesillere bırakabileceğimiz en büyük miras çevre çevreye duyarlı bir parti olduğumuz için de bize oy vermesi lazım. Yine mozaik bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu temel ilkelerimiz çerçevesinde vatandaşlarımızın bizi tercih etmelerini bekliyoruz.

"Bu işler KDV indirimi ile olacak işler değil"

Hem bugüne hem de geleceğe ilişkin bir takım şeyler söylemek daha doğru olur. Bugüne baktığımızda vatandaş, üretici, sanayici, memur, işçi çok dar bir iktidar azınlığının haricinde herkesin hali perişan. Fakat Ankara bunun hiç farkında değil. En tepedeki siyasi azınlık bunların hiçbirini görmüyor. Bu vatandaşa zulümdür. Bu ekonomik baskı altında vatandaşın hali harap. Fakat bunu göremeyen küçük bir azınlığın olması daha da kötü bir durum. Bu ülkeyi hakikaten kötü bir duruma götürüyor. Bu işlerin hallolması açısından mevcut iktidarın kendi eksiklerini kusurunu görüp bunları beceremediğini bir kere kabul etmesi lazım. Çünkü, bu işler KDV indirimi ile olacak işler değil. Üretim olmazsa tüketim olmaz. Tüketim olmazsa sosyoloijik ve toplumsal bozukluklar ortaya çıkar. O yüzden gidişatımız hiç iyi değil. Gelecek ile ilgili de ümitli olsunlar, ben bir siyasi parti mensubu olarak kendi partimin bu ülkenin geleceğini kurtarmak ile ilgili söylemlerde bulunacağım. Vatandaşımız buna inansın, siyasi bir laf olarak etmiyoruz. Türkiye’nin geleceğini kurtaracak bir parti olarak görüyoruz kendimizi. Her gün kararıp kalmaz, iyi günler gelecektir bu ülkeye. Seçimlere kadar sabır. Bu günler atlatılacaktır. Biz partimize vatandaşlarımızın teveccühünün artmasını, üyelerimiz olarak aramızda görmeyi ve beraberce Türkiye’nin geleceğini geri almayı kendilerinden rica ediyoruz. Bizim çalışmalarımızı takip edip içinde bulunmaları bizi güçlendirecektir.