Üretici ve Sanayici İş Adamları Konfederasyonu İç Anadolu Bölge Başkanı, Çeltik ve Köyleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Taş, konuğumuz oldu, STK çalışmaları ile ilgili değerledirmelerde bulundu. Mehmet Taş, STK’ların siyasetten uzak olması gerektiğinin altını çizerek, “Bence STK’lar kuruluş amaçlarına uygun hareket etmeli ve temsil ettiği kitleyi düşünerek adımlar atması gerekir” diye konuştu. 

Kentimizde sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket edip edemedikleri konusunda değerlendirmelerde bulunan ÇEL-DER Başkanı Mehmet Taş, “Bütün STK’ların birbiriyle bağlantılı ya da koordineli olması elbette ki çok zor böyle bir şey beklenemez ancak yakın alanlarda, benzer amaçlar için kurulmuş, STK’lar işbirliği halinde olmaları çok daha verimli olur. Ekonomik açıdan üreticiyle ve esnafla birlikte çalışarak üretimlerin daha geniş bir yelpazede ve pazar imkanıyla tanıtılması sağlanarak ayrıca total miktarı artırarak birim başına düşen maliyetler azaltılabilir. Bence STK’lar siyasetten tamamen uzak ve kuruluş amaçlarına uygun hareket etmeli ve temsil ettiği kitleyi düşünerek adımlar atması gerekir. 

STK’lar maalesef kişilere veya gruplara bağlı hareket ediyor

Günümüzde dayanışma kültürünün zayıflaması nedeniyle STK’lar ciddi öneme sahip olmuşlardır. Sahip oldukları bu öneme uygun hareket etmeyen veya maddi yetersizlik nedeniyle hareket edemeyen STK’ lar yok olmaya mahkumdur. Aynı amacı güden STK’ ların birlikte hareket edememesi sorunların çözüm mercilerine iletilmesini, sorunların çözümü ile ilgili yol izlenmesini zorlaştırmaktadır.STK’ar ciddi manada maddi sorunlar yaşamaktadır. Üye aidatlarının zamanında ödenmemesi üzerine düşen görevleri yapmasını zorlaştırmaktadır. STK’ ların işlevlerinin iyi anlaşılamaması üyelik ve gönüllülük anlamında insan kaynağı sıkıntısı yaşamasına neden olmaktadır. STK’ ların maalesef kişilere veya gruplara bağlılığı işleri yerine kişileri ön plana çıkarma çabası demokratik isleyişlerine ve aralarında olabilecek işbirliğine engel olmaktadır.

ÇEL-DER nasıl kuruldu?

Konya’nın Çeltik ilçesinden Eskişehir’de yaşayan çok sayıda vatandaş bulunmakta. Taş, 27 Aralık 2018 yılında, Çeltik ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Derneği’ni ÇEL-DER‘i kurdu. Bu derneğin tüm çalıştaylarında görev aldı. Derneklerinin tüm karar alma mekanizmalarının işletilmesinde gururla ve zevkle hareket ettiğini ifade eden Taş, “Bölgemizde, halkımızın tüm ihtiyaçlarına karşılık verebilecek statüde çok önemli projeleri hayata geçirmeyi başardık, kurucu başkanlık görevini severek yürütmekteyim” diye konuştu. >>

ÇEL-DER geniş bir kitleye hitap eden büyük bir dernek

Biraz ÇEL-DER’den bahseder misiniz?

Konya’ nın yeşil olan, Çeltik ilçesinde doğmuş, büyümüş biri olarak memleket sevdamdan hiç taviz vermedim.  Her zaman ilçemin sorunlarıyla ve insanıyla sonuna kadar ilgilenerek, ilçeme hizmet etmeye çalıştım. İlçemdeki İnsanların derdi ile dertlendim. Sayısız faaliyetler yürüttüm. Yürütmeye de Allah’ın izni ile çalışacağım. Gerek dernek kurulmadan önce; gerekse derneği kurduktan sonra Çeltik ilçesinin yalnızca Konya ili için değil, Ankara, Eskişehir ve Afyonkarahisar ile de bağını kuvvetlendirerek, güçlendirerek bu illere bağlı köylerimizdeki vatandaşlarımız ile de güçlü bir bağ kurarak birlik beraberliği ve kaynaşmayı sağladım. ÇEL-DER, içinde dört şehri barındıran güçlü ve o kadarda samimi… Zincirin halkaları gibi birbirine bağlanmış. Geniş bir kitleye hitap eden büyük bir dernektir. ÇEL-DER’deki faaliyetleri daha yukarılara taşımak ve bölgemiz insanına faydalı işler yapabilmek üzere TUSİKON’a üye olarak, İç Anadolu Bölge Başkanlığı görevini yapmaktayım. İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır Hadis-i Şerifi ile hareket ederek ticaretle uğraşan insanların yaşadıkları şehirlere karşı sorumluluklarını, yardımlarını ve yatırımlarını doğru, güvenilir kişilerle buluşturulmasında katkı  sunmak üzere ilk günden itibaren görevimi heyecanla sürdürmekteyim.  

Ana amaç “İnsana Saygı” ilkesinden vazgeçmemek

Derneğimizin kurulma aşaması ve sonrasında, Konya başta olmak kaydı ile Eskişehir, Afyonkarahisar illeri kapsamında, ticari, sosyal, turizm ve ekonomik anlamda yöre insanları arasında güçlü bir bağ kurarak birlik, beraberlik ve kaynaşma geleneğini sağladı. Bu nedenle de ÇEL-DER, içinde dört şehri barındıran güçlü ve o kadarda samimi, zincirin halkaları gibi birbirine bağlanmış geniş bir kitleye hitap eden, büyük bir Platform aynı zamanda bir dernektir. ÇEL-DER ve TUSİKON arasında bir köprü olan dernekler ile Platformdaki ana amaç “İnsana Saygı “ ilkesinden vazgeçmemektir.

Amacımız zengin, fakir ayrımı gözetmeksizin güçlü bağlar oluşturmak

Dernek faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz başkanım?

İnsanları kaynaştırmak, zengin, fakir ayrımı gözetmeksizin, zümreler arasında güçlü bağlar oluşturmak. Okuma yazma seferberliği ile çağdaşlaşma yolunda hızla adım atmak. Dini bayramlar arasında güçlü bağlar oluşturup, ihtiyaç sahiplerinin taleplerine cevap vermek, maddi durumu zayıf insanları Hz. Ömer adaleti ile, zihniyeti ile gece gündüz arayıp bulmak ve yardımcı olmak, ihtiyaçlarını gidermek. Çiftçilerimizin ellerinde olan mahsulleri uygun fiyatlarda değerlendirme olanağı sağlamak. Özel eğitim ve rehabilitasyona muhtaç insanlarımıza çözüm odaklı malzemeler için tedarik zinciri oluşturmak. COVID- 19 salgını ile alakalı, insanlarımızın tüm ihtiyaçlarının temin yolunda birlikte hareket etmek. Eğitim alanında öğrencilerine burs edindirmek. 

Çeltik ve Köyleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Taş kimdir?

1986 Mevlana şehri, Konya ili Çeltik ilçesinde doğdum. İlkokulu Honamlı İlkokulunda, Ortaokulu Üçşehitler Ortaokulunda; Liseyi Gaziantep Nizip Veteriner Sağlık Meslek Lisesinde;  Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Laboratuvar ve Veterinerlik Teknikerliği bölümünde bitirdim. Buradan dikey geçişle Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü okuyarak lisansımı tamamladım. Yüksek lisansımı İstanbul Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimini alanında yaptım. Bursa Gemlik Askeri Veteriner Okulunda K9 Bomba Mayın Eğitmenliği yaptım. Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulunda Komando Eğitimi aldım. Bolu Komando Tugayına Uzman Çavuş olarak atandım. Bir süre sonra Eskişehir İli Tepebaşı Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne, Zabıta Memuru olarak başladım. Buradan yatay geçişle Odunpazarı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne tayin oldum ve Odunpazarı Belediyesi Sanayi Karakolu’nda zabıta komiseri olarak görevimi sürdürmekteyim. 27 Aralık 2018 yılında zevkle, heyecanla, gururla Çeltik ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Derneği’ni (ÇEL-DER) kurdum ve bugüne kadar kurucu başkanlığını severek yürütmekteyim. 2020 yılında TÜSİKON (Üretici ve Sanayici İş Adamları Konfederasyonu) İç Anadolu Bölge Başkanlığını yürütmekteyim. En büyük yatırım insan’ a yapılan yatırımdır. Evli ve iki çocuk babasıyım.