Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Eskişehir Ekspres'e açıklamalarda bulundu.

Töre “Eskişehir’de ikili eğitim yapan okulları tekli eğitime geçirmek için bakanlığımızla da görüşmelerimizi yapıp mümkün olduğu takdirde en kısa zamanda okul ve derslik sayılarını arttırıp, veli ve öğrencilerimizin sıkıntılarını ortadan kaldıracağız” dedi.

Sayın müdürüm yeni görev yeriniz hayırlı olsun. Öncelikle Eskişehir’imize hoş geldiniz.

Teşekkür ederim, hoş bulduk.

Göreve geldikten sonra hızla çalışmaya başladınız.  Eskişehir eğitim şehri olarak bilinen bir kent. Bu sorumluluk size ne hissettiriyor?

Eskişehir’in eğitim kenti olarak anılmasının nedeni, nüfusuna oranla diğer birçok ilden farklı olarak, üç tane köklü devlet üniversitesinin olması. Bu durum şehrimize büyük bir katma değer katmaktadır. Ayrıca yaygın eğitimde öncü bir il olması ve buranın Türk Dünyasının başkenti olması da bu kentin önemini bir kat daha artırmaktadır. Bu durum, kendi öğrencilerinin yanında başka illerden gelip, burada okumak isteyen öğrenciler için de büyük bir cazibe merkezi haline gelmesine vesile olmaktadır. Sorumluluğa gelince; biz yöneticiler hangi ilde görev yaparsak yapalım, eğitimin kalitesinin artırılması ve eğitim çıtasının yukarılara taşınması konusunda hep aynı hassasiyeti gösteririz ve göstermek zorundayız. Devletimizin 2023 hedeflerini yakalaması yönünde Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği eğitim politikalarına bağlı kalarak ilimizde, sayın valimizin himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak iyileştirme çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Tüm etkinliklerde İngilizce konuşulacak

Bu yıl ilk kez, küresel salgın sürecinden sonra öğrencilerimizin öğrenim açıklarını gidermek adına, 140 okulumuzda bakanlığımızın politikaları gereği, ilkokul dördüncü sınıftan başlayarak her kademede Matematik ve İngilizce derslerinde yaz okulları açtık. 1 Ağustos’tan itibaren de öğrencilerimize İngilizceyi sevdirmek adına “İngilizce Yaşam Merkezi” oluşturuyoruz. Bu merkezde öğrencilerimiz katıldıkları tüm etkinlikleri İngilizce konuşarak yapacaklardır. Ayrıca 120 okulumuzda 5. sınıftan başlamak üzere eğitimin her kademesinde öğrencilerimizin talebi üzerine, destekleme ve yetiştirme kursları açılmıştır.

Beşikten mezara kadar ilim…

Bütün mesele öğrencilerimizi gerek okul süresince ve gerekse tatil günlerinde eğitimden uzak tutmamaktır. Hedefimiz “beşikten mezara kadar ilim” tahsil etmek isteyenlere, imkân sunmak ve sonuna kadar destek olmaktır. Bu çalışmalarımızda bize destek veren başta valimiz Sayın Erol Ayyıldız olmak üzere, tüm yönetici arkadaşlarıma, öğretmenlerime ve çocuklarını bu kurslara teşvik eden tüm velilerimize şükranlarımı arz ediyorum. 

Bazı iller göç verirken bazı iller göç alıyor

Okullarımızda tespit ettiğiniz eksiklikler var mı, varsa bunlarla ilgili ne gibi çalışmalarınız olacak?

Tabi ki eksiklikler olacaktır. Bildiğiniz gibi eğitimin koşulları her geçen gün değişmektedir. Bazı iller göç verirken bazı iller göç alıyor. Bu durumda yeni yeni istihdam sorunları, öğretmen takviyesi ve derslik ihtiyaçları doğuyor. Okul binaları yıpranıyor. Biz sürekli okul müdürlerimizle istişarelerde bulunarak tespit edilen eksikliklerin bir kısmını valilik olarak, bir kısmını da bakanlığımızla yazışarak gidermeye çalışıyoruz. Bu sene 45 yeni okul yapımı, 35 okulumuzda onarım, 14 okulumuzda ise öğrencilerimizde çevre bilinci oluşturmak amacıyla enerji tasarruflu okul onarımları yapılmaktadır.

Nitelikli zaman geçirmelerini tavsiye ederim

Hocam, okullarımız Eylülün ilk haftasında açılacak, bu süreçte velilere ve öğrencilere neler söylemek istersiniz?

Şu anda öğrencilerimiz tatil sürecinde. Bir kısmı merkez ilçede, bir kısmı da köylerine gitmiş olabilir. Biraz önce dediğim gibi, her ilçede düzenlediğimiz kurslarda, öğrencilerimiz yaz tatili süresince hem tatillerini yapıyorlar, hem de, isteyen herkes, eksik oldukları konularla ilgili bilgi eksiğini gideriyor, hem de istedikleri bireysel etkinliklerini yapıyorlar. Benim velilerimize ve sevgili öğrencilerimize tavsiyem, bu süreçte nitelikli zaman geçirmeleri, yetenek ve ilgi alanları dâhilinde hobi edinmeleri, ayrıca her koşulda bu süreci iyi değerlendirmeleri ve her zaman dediğimiz gibi kitaplardan uzak kalmamalarıdır. Hiçbir iletişim aracı veya bilgi kaynağı kitap kadar etkili olamaz. Bu nedenle, yediden yetmişe herkese,eğitim kurumunun başındaki biri olarak kitap okumalarını tavsiye ederim.

Teknolojik bakımdan bir sorun  yaşanmıyor

Teknoloji hızla gelişiyor, öğretmen ve öğrenciler bu değişime hangi oranda ayak uydurabiliyorlar?

Teknoloji şimdi değil, 90’lı yılların başından itibaren hızlı bir değişim göstermektedir. Bunun en başında internet, bilgisayar ve akıllı telefonların hayatımıza hızlı bir şekilde girmiş olmasıdır. Bu devirde küçücük çocuklar bile okuryazar olmadan akıllı telefon ve tabletleri rahatlıkla kullanabiliyor, bazı oyunları oynayabiliyorlar. Bu soru, dediğim gibi 90’lı yılların başında sorulsaydı belki farklı bir cevap vermek gerekebilirdi. Bu konuda öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin hem de idarecilerimizin bir sorun yaşaması söz konusu değildir. Ayrıca okullarımızın teknolojik alt yapısı, devletimizin imkânları doğrultusunda her yıl yenilenerek en iyi şekilde eğitim ve öğretime hazırlanmakta, öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmaktadır. Bu konuda gereken hassasiyeti gösteren ve eğitime ayırdığı bütçe ile bizlere bu imkânı sunan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’e ve bakanlarımıza ve emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum.

Veli ve öğrencilerimizin sıkıntılarını ortadan kaldıracağız

Çalışan anne ve babalar okul saatleri konusunda sıkıntı yaşıyorlar, bu konuda bir çalışmanız olacak mı?

Okul saatleri, tekli eğitim veren okullarımızla ikili eğitim veren okullarımız arasında farklılıklar oluşturmaktadır. Bu sorun sadece ilimize ait bir sorun olmayıp hemen hemen bütün illerimizde aynı sorun yaşanmaktadır. İkili eğitim veren okullarımız mecburen okula gitmek için daha erken saatlerde kalkmak zorunda kalıyorlar. Öğleden sonra eğitime başlayan öğrencilerimizin de okul çıkış saatleri biraz geç vakitte oluyor. Bu durum tabi ki vakit yönünden veli ve öğrencilerimizde sıkıntılara sebep olabiliyor. Bu konuda Sayın valimizin talimatları doğrultusunda, çalışan anne babaların taleplerini yerine getirmek amacıyla, Milli İrade İlkokulu örneğinde olduğu gibi, tekli eğitim veren okul sayısını artırarak, sizin de daha önceki günlerde yayınladığınız haberinizde dile getirdiğiniz gibi 7’ye çıkardık.  Önümüzdeki yıl tüm okullarımızı tekli eğitime geçirmek için sayın valimizin görüşleri doğrultusunda bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Ayrıca ikili eğitim yapan okulları tekli eğitime geçirmek için bakanlığımızla da görüşmelerimizi yapıp mümkün olduğu takdirde en kısa zamanda okul ve derslik sayılarını arttırıp, veli ve öğrencilerimizin sıkıntılarını ortadan kaldıracağız.

Görev yaptığınız illerle karşılaştırdığınızda sizce Eskişehir zor bir kent mi?

Zor bir kent diye bir şey yok. Bütün iller, aynı bakanlık tarafından yönetiliyor ve aynı müfredatı uyguluyor. Yapılması gerekenler ve sorunlar büyük oranda aynıdır. Yukarıda da belirttiğim gibi iller arasında doğal olarak bazı nedenlerden dolayı farklılıklar olacaktır. İl müdürlerimiz bu durumları da göz önüne alarak planlarını ona göre yapıyorlar. Ben de bu ilde göreve başladığımda ilgili birimlerden brifingler alarak kurumumuzun güçlü ve zayıf yönlerini hep birlikte tespit ettik. İlimizdeki üç üniversitemizle ve sivil toplum örgütleri ile iş birliği yaparak, öncelikli konuları birinci sıraya alarak çalışmalarımızı başlattık. Bu konuda mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, herkes kendi sorumluluk alanında gereken çalışmaları büyük bir özveri ile yürütmektedirler. Şehrimizde, bizi destekleyen ve bütün plan ve projelerimizi halkımızla paylaşıp çalışmalarımızdan haberdar eden basın mensuplarımızın olması bize güç ve moral vermektedir. O nedenle ilimizin güzide basınının siz değerli mensuplarına, kurumum ve kendi adıma şükranlarımı sunuyorum. 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Son olarak söylemek isterim ki; başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, devletimizi yönetenlerin büyük bir özveri ile çalışmaları bize ışık tutmakta, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmada gösterdikleri çaba bizlere örnek olmakta, azmimizi ve şevkimizi artırmaktadır. Bizim amacımız da, üstlenmiş olduğumuz görevi en iyi şekilde yapmak, milletimizin takdirini kazanmak ve bizleri bu göreve getirenleri mahcup etmemektir. Gayret bizden, takdir Allah’tandır.