Eskişehir Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Gürdal Sarıkaya, Gazete Eskişehir Ekspres'in Kasım 2022 sayısına açıklamalarda bulundu.

Gürdal Sarıkaya, gündemde çokça konuşulan meslektaşlarının izin günleri ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Sarıkaya, “Kanun çıkmadan önce bazı meslektaşlar iş yerini açıyor bazıları kapatıyor aralarında haksız rekabete ve anlaşmazlıklara sebep oluyordu ondan dolayı bu yasa bizim için çok sevindirici bir olay” dedi. 

Göreve gelmiş olduğunuz günden buyana yapmış olduğunuz çalışmaları anlatır mısınız?

11 Ocak 2022 Salı günü gerçekleşen olağan genel kurulda üyelerimizin güvenoyu ile seçilerek 14 Ocak 2022 cuma günü seçim kurulumuzdan mazbatamızı alarak 4 yıllık görevimize bismillah dedik. Seçimden önce ne söz verdiysek meslektaşlarımıza, sırayla gerçekleştirmek için planlarımızı yaptık yönetim kurulu arkadaşlarımızla yola çıktık. Bugüne kadar 8 eğitim 3 fuar gezisi gerçekleştirdik mahalle toplantılarımızı yaparak meslektaşlarımızla bir araya geldik. Sohbet ederek sorunlarını ve sıkıntılarını paylaştık. Meslektaşlarımızın düğün, cenaze, açılış gibi hallerde yanlarında olarak, hem acılarını, hem sevinçlerini,hem mutluluklarını kişi ayırt etmeden  paylaştık. MYK sınavları yaparak ustalık belgesi olmayan meslektaşlarımızın çoğunun ustalık belgesi almasında yol açarak yardımcı olduk. Kapsam dışı mesleklerde sınavlar yaparak üyelerimize kalfalık ve ustalık belgeleri kazandırdık. Resmi kurumlarınızı iç içe olarak yeni çıkan yasalar ve kanunları takip ederek üyelerimizin cezayı işleme maruz kalmamaları için bilgilendirmeler yaptık. Güzel şehir Eskişehirimizin her mahallesine denetimci temsilciler atayarak görevlendirdik. Temsilcilerimiz sayesinde üyelerimizden çok daha iyi haberdar olabiliyoruz yapmamız gerekenleri yapıyoruz. Çalışmalarımız 10 aydır görevimizin başından bu yana devam ediyor bunları bir sayfaya sığdırmak zor ama özetlemek gerekirse bunlar.

Meslektaşlarımızın en çok isteği şeydi

Meslektaşlarınız için Pazar günü izin konusu var ve çok sayıda meslektaşınız bu uygulamayı desteklese de, karşı çıkan sayısı da bir hayli fazla. Bu konunun artıları eksileri nelerdir?

Haftada bir gün izin kullanma çalışmalarımız yıllardır süren bir mücadelemizdir meslektaşlarımız bunu her zaman bizden istemişlerdir ve ilk istekleri arasındadır. Çünkü kanun çıkmadan önce bazı meslektaşlar açıyor bazı meslektaşlar kapatıyor aralarında haksız rekabete ve anlaşmazlıklara sebep oluyordu ondan dolayı bu yasa bizim için çok sevindirici bir olay. Bakanlığımız kanun tasarısını çalışırken temel esas olarak aile birliğini korumak amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Kanun gereği bakanlıklar izin gününün tayinini valiliğimize, valiliğimiz ise meslek temsilcileri ile bir araya gelerek fikirlerini alarak ortak bir karar almıştır ve burada karar pazar günü olarak netleşmiştir. Biz de burada fikrimizi verirken meslektaşlarımızın talebini ilettik. Bu kararı tavsiye etmeyen meslektaşlarımız da oldu.

Odamızı sosyal medyadan eleştiremezsiniz

Eskişehir’imizde bin 500’ü geçkin üyemiz var tabii ki de hepsini mutlu etmek isteriz ama her kişi talebine karşılık vermek bu durumda çok zor. Biz yönetim olarak çoğunluğun kanaatine göre davranmak zorundayız. Bu arada tasvip etmediğimiz utanarak söylediğim bazı meslektaşlarımızın kurumumuzu ve temsilcimizi WhatsApp ve Facebook gibi sanal ortamlarda eleştirdiler, odamız çok özel üyeleri için kutsal bir yerdir bu tür yerlerde eleştirilemez. Biz tabii ki bunları görmezden gelerek tekrar bir imza günü açarak Salı günü izin kullanmak isteyen bayan kuaförü meslektaşlarımızı imzaya davet ettik ve 500 bayan kuaförü üyemizden 57 kişi imzaya gelerek kararını belirtti tabii ki bu sayı bizim için çok yetersizdi izin gününe müdahale edemedik. O yüzden Eskişehir’imizde alınan izin günü pazar olarak netleşmiştir ve buna herkesin saygı duymasını ve uymasını bekliyoruz. Pazar gününe denk gelen gelin saçı nişan saçı sünnet saçı damat tıraşı gibi özel günlerde valiliğimiz izin yetkisini odamıza vermiştir. Odamızdan izin alan meslektaşlar gelin saçı yanındaki misafirlerine de hizmet verebilecektir.

Eskişehir’de odanıza kayıtlı kaç üye var ve genel talepleri nelerdir?

Odamızda bin 570 üyemiz var. Talepleri önce saygı sevgi karşılıklı şefkat ve haftada bir gün izin kullanabilmek, fiyatlarımızdaki haksız rekabetin sonlanması, ve bir araya gelerek meslektaşlar birbirleriyle tanışmak ve kaynaşmak dost olmak istiyorlar büyük ailemizin bir çatı altında olması, biz yöneticileri de çok güçlü kılar.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Son olarak mutlu olduğumu belirtmek isterim. Rabbimden istediğim görevi bana nasip etti meslektaşlarımla bir arada olmak onları dinlemek dertleşmek ve çözüm olabilmek beni çok mutlu ediyor. Genel kurulda meslektaşlarımızın oyunu alarak görevimize geldik şimdi verdikleri oyların karşılığında onların güvenlerini kazanarak hizmet etmeye devam edeceğiz. Buradan tüm meslektaşlarımızı saygıyla sevgiyle selamlıyorum, neşe mutluluk ve huzur diliyorum.