Eskişehir’de merkez Tepebaşı ilçesinde dar sokak çilesi bitmiyor. Ömerağa Mahallesi’nde gerçekleştirilen kaldırım genişletme çalışması sonrası yollar tek aracın zor geçeceği şekle dönüştü.  Bölgede belediyenin çöp toplama kamyonunun dahi dar sokak nedeniyle geri geri giderek çöpleri toplaması dikkat çekti. Mahallede esnaflık yapan bir vatandaş “Burada belediye tarafından kaldırım genişletme çalışması yapılıyor. Sokaklar çok daraldı tabi. Şu an çöp konteynırlarını dahi koyacak yer kalmadı ve insanlar aracıyla dönerken köşelere vuruyor, ben bile vurdum aracımı. Buraya ilk kez giren bir sürücü bu yolda mutlaka kaza yapıyor. Her gün hasarlı kazalara çok sık rastlıyoruz burada” dedi. 

“Böyle çalışma mı olur?”

Tepebaşı’na bağlı Ömerağa Mahallesi’nde bulunan Kanat, Akal ve Başay Sokak sakinleri belediyenin kaldırım genişletme çalışmalarına tepki gösterdi. Ömerağa Mahallesi’nde kaldırım genişletme çalışmaları devam ederken, sürücüler meydana gelen hasarlı kazalardan şikâyet ediyor.  Bölgeye aracıyla süt satmaya gelen bir süt satıcısı da “Buraya biz geliyoruz, sucu geliyor, diğer araçlar geliyor yollar çok daraldı. Böyle iş mi olur? Burada uzun süredir satış yaptığımız müşterilerimiz var mecbur geliyoruz. Ama bu mahalleye girmek de zor çıkmak da. Resmen ‘girme’ deniliyor sanki sokaklara. Burada korna sesi hiç eksik olmuyor, sürücüler sürekli tartışma yaşıyor. O diyor sen geri çık, diğeri diyor yol benim. Sürekli bir kaos var. Yaşadığımız yer zaten otopark sorunun bulunduğu bir bölge” diye konuştu. 

“Evlerimizin de değeri düştü”

Bir süredir mahallede devam eden çalışmalarla ilgili konuşan vatandaşlar “Mahallemizde yol hiç kalmadı, tek aracın zor geçtiği sokaklar var. Satılık örneğin evimiz, gelen ‘burada yol yok diyor, buraya bu kadar para verilmez’ deyip gidiyor. Çünkü evi alacak kişi arabasını koyacağı yeri, ambulansı, itfaiyeyi bunları da düşünüyor. Bir de toz içinde mahalle. Tabi çalışmalar sırasında bunlar olacak normal ancak, geri dönüşü olmayan sıkıntıları biz çekeceğiz yine. Şu an evet burada bir çalışma var evet ama plansız bir çalışma yürütüldüğünü düşünüyoruz” diye konuştular.

“Ambulans, itfaiye nasıl geçecek?”

İki aracın sokaktan geçmesinin mümkün olmadığını ifade eden vatandaşlar yaşanan sorunu şu sözlerle anlattılar;

“Burada garajı olmayan evler var, bu kişiler aracını mecbur kapısının önüne bırakıyor. Bir sıra araç geçiyor, diğer taraftan gelecek aracın bu sokaktan geçmesi mümkün değil. Neden böyle bir çalışma yapıldı biz anlamadık. Bir yangın olsa buraya itfaiye gelebilir mi bu hesaplandı mı onu da bilemiyoruz.  Ambulans mesela, bu sokaktan nasıl geçer bilemiyoruz. Fakat şu an iki aracın buradan yan yana geçebilmesi mümkün değil” 

“Belediyenin yeniden düzenleme yapmasını bekliyoruz”

Otopark sorunu yüzünden kavgaların yaşandığı bölgede belediyenin yeninden düzenleme yapmasını isteyen vatandaşlar şu ifadeleri kullandılar;

Eskişehir’de seçim istiyorlardı! Aday ekipten yeni hamle Eskişehir’de seçim istiyorlardı! Aday ekipten yeni hamle

“Burası otopark sorununun yaşandığı bir bölge. Yolun soluna ve sağına arabalar park edince sokakta bir bebek arabası ya da engelli aracının dahi geçmesi zorlaşıyor. Geçmiş zamanlarda otopark yüzünden kavgalar çıktı. Tepebaşı Belediyesi’nin buradaki kaldırım çalışmasını yeniden düzenleyerek bu anlamda yaşanan mağduriyetin önüne geçmesini bekliyoruz”

 Kaynak: eskisehirekspres.net