Son günlerde kedi koronavirüs enfeksiyonu olan FİP (Feline Enfeksiyoz Peritonit) hastalığının görülme sıklığının arttığına dair farklı haberler görüyoruz basında sıklıkla.Tabi gerek  aynı virüs ailesinin insanlarda oluşturduğu Covid-19 pandemisi sebebi ile ve gerekse kedilerdeki FİP hastalığınının insana bulaşabilme ihtimalinin olabileceğine dair şehir efsaneleri bu haberlere ilgiyi arttırıyor.

İnsanların akıllarına iki önemli soru geliyor; Birincisi, evimizdeki kedilerimiz risk altında mı? İkincisi, kedilerdeki enfeksiyonlardan dolayı insanlar risk altında mı...

Önce şunu belirtelim kedilerdeki FİP hastalığının insana geçtiğine dair herhangi bir bilimsel veriye sahip değiliz. Bundan dolayı kendimiz için endişelenmemizi gerektirecek bir durum söz konusu kesinlikle değil.

FİP hastalığı viral bir hastalık. Ve şuan kullanılan herhangi bir aşısı yok.

Bulaşma enfekte hayvanların gaitaları ve solunum yolu eksudatları yolu ile oluyor. Sağlıklı görülen bir kısım hayvanın aslında virüs için taşıcı olabilme ihtimalinden dolayı evimizdeki hayvanları korumak biraz daha komplex bir hal alabiliyor.

Sokak hayvanı popülasyonunun artış gösterdiği yıllarda FİP ve benzeri enfeksiyonlarda artış görülebiliyor.

Bu yıl ki enfeksiyon görülme sıklığını buna bağlamak mümkün.

Tabi viral bir enfeksiyon olduğundan dolayı etkenin mutasyonuna bağlı bir vaka artışıda her zaman olası. Ama bu konu ile ilgili bilgimiz öngörünün dışında herhangi bir bilimsel veriye dayanmıyor.

Peki evimizdeki hayvanları bu enfeksiyondan nasıl koruyabiliriz.....

Daha öncede ifade ettiğim gibi bu hastalığın aşısı mevcut değil. Ama yapılan araştırmalarda hastalıktan ölen hayvanların pek çoğunun vücutlarında farklı viral etkenlerde izole edilmiş.

Yani birinci olarak kedilerimizin aşı programlarını aksatmadan uygulamamız gerekiyor.

Temizlik korumada önemli rol oynuyor. Özellikle kedilerimizi farklı ortamlara çıkartmamız, sağlıklı olduklarından emin olmadığımız diğer kedilerden temastan kaçınmamız gerekiyor.

Özellikle dışarıdan içeriye girerken bireysel temizliğimize dikkat etmemiz, özelikle mutlaka elimizi yüzümüzü eve girerken yıkıyor olmamız önemli.

Özellikle dışarıda sokak kedileri ile temas sonrasında bu söylenilen bireysel temizlik işlemleri daha da önem kazanıyor.

Yani basit önlemlerle hem evimizdeki kedileri korumamız mümkün hem de dışarıda bizim yardımımıza muhtaç sokak hayvanlarının bakım ve beslenmelerine devam etmemiz de olası.