Teknoloji meraklılarının merakla beklediği Apple etkinliği geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Teknoloji dünyasının en önemlilerinden biri olan bu etkinlik sadece Apple ürünleri için değil, bilgisayardan tablete, akıllı kol saatinden televizyon sistemlerine kadar geniş bir yelpazede sektörün belirleyicisi oluyor. Milyonlarca insanın canlı olarak izlediği etkinlik Apple ürünlerini kullanmayan kişileri de etkiliyor. Zira Samsung gibi markaların yıllardır Apple teknolojilerinin takipçisi olduğu ve hatta “uygun fiyatlı bir alternatif” olmaya çalıştığı sürekli olarak dile getirilen bir durum. 

Apple’dan dayanıklılık, kişisel verilerin mahremiyeti ve güvenlik konularına büyük yatırım

Yıllar içerisinde gördüğümüz Apple’ın aslında birden teknoloji dünyasında her şeyi sil baştan yeniden dizayn ettiği özel etkinliklerinin olduğu. Son etkinlikte sanıyorum böylesi bir duruma şahitlik ettik. Etkinlik Apple kullanıcılarının yazdığı mektuplardan bazılarının okunması ile başladı. Hayat kurtaran özelliklerin anlatıldığı mektuplar etkinliğin ilk dakikalarında bizi bekleyen yenilikler konusunda fikir verdi. Öncelikle artık bu tanıtım etkinlikleri bize gelecek dönemde hayatımızın nasıl şekilleneceğine dair verdiği ipuçları nedeni ile çok önemli. Bu etkinlikte gördüğümüz Apple dayanıklılık, kişisel verilerin mahremiyeti ve güvenlik konularına büyük yatırımlar yapmış.

Rakiplerine fark atacak düzeyde gelişmiş bir pil ömrü

Öncelikle askeri standartlarda üretilmiş olan Apple Watch Ultra dayanıklılık konusunda piyasadaki en iyi ürün olacağa benziyor. Rakiplerine fark atacak düzeyde gelişmiş bir pil ömrü, her ortamda çalışmak için tasarlanmış donanımı, yaptığınız spor ne olursa olsun size eşlik edebilecek düzeyde bir sensör ve yazılım desteği ile bu saat sanırım herkesin beğenisini kazanacak. Bilenler bilir, profesyonel olarak spor yapan kişilerin özel cihazlara ve saatlere ihtiyacı vardı. Koşudan dalmaya kadar her alanda bu cihaz aslında birçok fonksiyonu kullanıcıya fazlasıyla sunan bir yapıda. Son konu bilgilerinizi bir araya getirerek kullanıcıya “dönüş rotası” oluşturabilmesi özelliği ise ses getirecek. 

Bunu başaran şirketin Apple olması bizleri şaşırtmadı

Gelelim iPhone’lara. Tek tek tüm özellikleri saymayacağım ancak dikkatimi çeken bir iki konuyu paylaşamadan edemeyeceğim. Haberleşme uyduları ile doğrudan bağlantı özelliği oldukça ilginç. Bildiğiniz üzere aslında dünyamızın çok küçük bir alanında GSM teknolojisi var. GSM’in ise aslında büyük kısmı sadece şehirlerde. Eğer doğa sporları yapanlardansanız veya bir şekilde “telefon çekmeyen” bir yerde acil bir durumla karşılaşırsanız iPhone artık haberleşme uydularına doğrudan bağlantı sağlayabilecek. Birkaç soruya cevap verdiğiniz bir ara yüzüde acil durumunuz ve detaylarınız hakkında bilgi verebileceksiniz. Bu bilgiler haberleşme uyduları aracılığıyla acil servislere ve yakınlarınıza ulaşabilecek. Haberleşme uydularının gelişmiş özelliklerinin bir gün uydu telefonlarının hantal ve pahalı yapısının dışına çıkacağını ve gündelik hayatımıza dahil olacağını biliyorduk. Bunu başaran şirketin Apple olması bizleri şaşırtmadı. Bence gelecekte Tesla ve Apple uydu sistemleri konusunda bir şekilde işbirliği yapabilir. 

Trafik kazası algılama özelliği devrim niteliğinde

Bunların dışında dikkatimi çeken bir diğer özellik ise hem telefonlar hem de akıllı saatler için geliştirilmiş olan trafik kazası algılama özelliği. Bu özellik de başlı başına bir devrim olabilir. Apple Watch uzun zamandır kullanıcıların düştüklerinde bunu algılayabiliyor ve acil servise haber verebiliyordu. Bu özellik trafik kazası algılama özelliği ile daha da gelişti. Tüm bu özelliklere ek olarak onlarca yeni özellik bu etkinlikte kullanıcılara “Merhaba” dedi. Etkinlikten hemen sonra bazı şirketler her ne kadar Apple’ı küçümseyen paylaşımlar yapmış olsa da “kopyala yapıştır departmanlarının” şimdiden çalışmaya başladığına ilişkin birçok iddia eşzamanlı olarak sosyal medyada yer aldı.